Tutankamon ile ilk buluşma ve keşif anı

Howard Carter ve Tutankamon
Tutankamon'un mezarının giriş yeri. Buradan mühürlü bir kapıya kadar gidiliyordu. Howard Carter arkadaşı Lord Carnavon'a duyduğu sayı sebebiyle 15 gün kapıyı açmadı ve onu bekledi.
Lord'un İngiltere'den gelişinden sonra kapı zorlanarak açıldı. Muhteşem hazineler kapının ardındaydı. Fotoğrafta Carter hırsızlara karşı kapıyı bir kalasla takviye ederken görülüyor.
Carter'ın ilk bulduğu haliyle "hazine odası" denen yerin durumu. İnsanın aklını hayalini durduracak zenginlikleri önceden gören hırsızlar dağıtmış fakat çalmayı başaramamışlardır.
Kazının en heyecanlı anı : Mumyanın etrafını kapatan lahdin kapakları yerlerinden çıkarılıyor. Arkeolog Carter o anda bile bu kapakların ardında neler bulacağından emin değildi. 

Ve kapı açılınca karşılarına bu manzara çıktı : Carter önce bunu altından bir duvar sandı ama aslında lahitti. 

Mumya üç lahdin ortasındaydı. Altta ise Tutankamon'un mumyası, üzerindeki kırmızı keten bezler açıldıktan hemen sonra üzerinde kurumuş peygamber çiçekleri duruyordu.  

Son lahdin içinde mumya bu vaziyette yatmaktadır. Törenin acele yapıldığı mumyanın uzun gelen ayaklarının bükülüp lahde konmasından anlaşılmaktadır.  


17 şubat 1923 tarihinde arkeologlar mumyanın bulunduğu bölmeye giden kapıyı da açmaya karar vermişlerdi.