Maksinin yaratıcısı Marc Bohan hanımlara ne tavsiye ediyor ?


Maksinin yaratıcısı Marc Bohan hanımlara ne tavsiye ediyor ?
Maksi eteğin yaratıcısı sayılan ünlü Fransız modacısı Marc Bohan uzun eteğin, kısanın yanında daha romantik bir görünüşü olduğunu söylüyor. Bohan maksi eteğin silueti incelttiğini, kalçaları küçülttüğünü ve şekilsiz bacakların bu sayede gözlerden saklanabildiğini ileri sürüyor. Bohan'ın maksi giyecek hanımlara tavsiyesi şunlar :
* Her kadın aynı uzunlukta maksi manto giyemez.
* Her yerde ve günün her saatinde maksi manto giyilemez.
* Maksi mantonun altına gelişigüzel giyinmek doğru olmaz.
* Ufak tefek seniz. Boyunuz 1.60 cm'den kısa, vücudunuz narin ise klasik bir biçim seçiniz. Etek dar ve hafif evaze olsun. Yakaya ve bordürlere kürk konabilir. Ancak kısa boylulara geniş kareli ve ekose kumaşlar uygun düşmez. Etek topuğa kadar inebilir. 
* Boyunuz ufak fakat vücudunuz iriyse asla kemer kullanmayınız. Size düz çizgili ve koyu renk kumaşlar gidecektir. Düğmeler mutlaka iki sıra olmalıdır. 
* Orta boylu 1.60'a kadar ve ince iseniz üzerinize uyacak her modeli giyebilme şansınız var demektir. Sırtta bir pli olabilir. Boylu boyunca yırtmaç yaptırabilirsiniz. Size uyacak manto boyu yerden 20 veya 25 cm yükseklikte olmalıdır. 
* Orta boylu ve irice iseniz. alt kısmı geniş modellerden kaçınınız. Sert kumaşlar seçiniz. Fantezilerden ve bilhassa kemerden vazgeçiniz. Hatlar kısa ve keskin olmalıdır. 
* Boyunuz uzun ise 1.70 ve daha yukarı her türlü fanteziyi göze alabilirsiniz. Kalın ve rahat kumaşlar, ekoseler seçebilirsiniz. Kemer ve tokalardan korkmayınız. Mantolarınızın üst ve alt kısımlarına istediğiniz genişliği verebilirsiniz.. 
* Uzun boylu ve yapılı iseniz, ekose kumaşlardan ve biçki hatalarından mutlaka sakınmanız gerekecektir. Boy fazla uzun olmamalıdır. 
Maksi etekle kullanacağınız aksesuara gelince : 
* Asla yüksek topuklu giymeyecek, çoğunlukla bot tercih edeceksiniz. 
* Uzun değil kısa çorap seçecek siluetinizi ezecek büyük şapkalara veda edeceksiniz. 
* Kulaklara kadar bastırılmış yün bir bone, örtü veya bere ile büyükçe saplı çanta en uygun aksesuardır. İnce eşarp kesinlikle takmayınız. Maksinizi yün veya ipek uzun bir fularla giyin...1970