Efes Meryem Ana evi kutsal şifalı su 1962


HAYAT EKİBİ MUCİZE YARATAN SUYUN BAŞINDA
Muhabirimiz Turgut Etingü, Aladağ'dan yazıyor - Fotoğraflar : İnal Tengizman
22. Sayımızda çıkan "Mucize yaratan su" röportajımız okuyucularımızın büyük ilgisini gördü. Sayısız mektup ve telefon aldık. Okurlarımız bizden daha etraflı bilgi ve resim istiyorlardı. Durumu dikkate alan mecmuamız Aladağ'da bulunan Mukaddes Su'ya Hayat ekibini gönderdi.
İŞTE MUCİZE YARATAN SU : Bugün Aladağ'ın tepesindeki Meryem Ana Tapınağının hemen altından akan Mukaddes Su yaşama ümidini kaybetmiş birçok hastaların ancak "mucize" kelimesiyle anlatılması mümkün olan bir şifa özelliği göstermektedir. Bazı felçliler, romatizmalılar, ülser hastaları, böbrek hastaları, veremliler buradan iyi olup gitmektedirler. Fotoğrafta görüldüğü gibi yılın her gününde buraya ziyaretçiler gelir.

PANORAMASI : Burası Aladağ'ın tam üzeridir. Güzel bir yol tatlı bir inişle sizi oraya götürür.
1- İlk olarak postane ve karakolun önünden geçersiniz.
2- Araba parkı ve dinlenme bölgesi.
3- Meryem Ana evini ve bazilikasını görürsünüz.
4- Biraz ötede hatıra eşyası satan bir baraka ve nihayetinde çınarla akasyaların gölgesindeki Mukaddes suya ulaşırsınız. Bazilikaya yakın yolun kenarında 1867'de tunçtan yapılmış bir Meryem Ana heykeli ağaçlar arasında karşınıza çıkar.  

BAZİLİKANIN İÇİNDE : Mucize yaratan sudan içinler bu kilisenin içinde dilekleri için dua ediyorlar.

Önümüz sıra Efes'in harikulade panoraması bir yelpaze gibi açılmış duruyor. Öyle bir manzara ki dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir tarih zenginliği ile tabiat bağdaşmasını göremezsiniz. Burada tarihin beş katı yan yana yatıyor. İyon, Roma, Eski Yunan, Bizans, Selçuk ve nihayetinde Osmanlı medeniyeti... Hiçbir çekişme yapmaksızın hep bir arada beş çağı izlemiş. İşte çok ötelerde Ayasuluk tepesini çevreleyen kalesi, 6. yüzyıldan kalma St. Jean kilisesi, Onun yanında Aydınoğulları'nın İsabey camii, dünyanın 7 harikasından biri Artemis mabedi kalıntıları, Ashab-ı kehf veya yedi uyuyanlar mağarası, çok mükemmel akustik şartlara sahip Büyük tiyatro, eski limana kadar uzayan mermer döşeli cadde, Agora, ünlü Selsus kitaplığı ve sonuncu olarak St. Paul hapishanesi.
Arkamızda ve biraz aşağıda akasya, çınar ağaçlarının geniş gölgelikleri içinde Azize Meryem ananın evi, Bazilikası ve Mukaddes su var.
Mukaddes su kilisenin hemen aşağısında sarmaşıklarla kaplı bir çeşmeden akıyor. İçimi hoş ve lezzetli.
İnsan burada ağaçların koyu yeşil gölgeliğinde kaybolmuş bu çeşmenin başında elde olmaksızın ürperti duyuyor. Öylesine bir sessizlik ve huzur verici bir hava burada her şeye hakim.
Burası hasta, ıstırap çeken insanlar için son ümit kapısı haline gelmiş. Büyük-küçük, zayıf-şişman, hemen herkesin mütevekkil bir eda ile suyun başında Tanrıya yalvarışları; bu madde çağında insanla Tanrı arasındaki bağın herşeye rağmen kopmadığını gösteren en güzel bir örneği gözler önüne seriyor.
Burada görevli iki rahipten biri olan François ile konuşuyoruz.
Rahip diyor ki :
- Yerli olsun, yabancı olsun. İslam olsun, Hristiyan olsun Tanrının şefaatine ve merhametine sığınanlar gelip burada dualarını ediyor ve Mukaddes sudan inançla içiyorlar. Sadece Mayıs ayı içinde 17.000 kişinin burayı ziyaret ettiğini söylersem (1962) durumun önemini belirtmiş olabilirim. 1961 yılı istatistikleri buranın 71.000 kişi tarafından ziyaret edildiğini göstermektedir.
- Sizce Mukaddes sudaki fevkalade iyileştirici özellik nereden ileri geliyor ?
Rahip elini kalbinin üstüne koyduktan sonra cevap verdi :
- Mucize, her şeyden önce Tanrıya olan inançtadır. İnanmasını ve sevmesini bilenlerin çoğu buradan iyileşip gittiler. İşte size isim ve adresleri..
Cebinden bir defter çıkardı. Güzel bir yazı ile yazılmış isim ve adresleri okumaya başladı :
- Dilaver Mutlu, Kuşadası tapu ve kadastro müdürlerinden. Gözleri az görüyordu, mukaddes su onu iyi etti.
Nesibe Devrim, Milas'ta ev kadını. Karaciğerinden çok rahatsızdı. Buraya geldiği zaman karnı normalin üstünde şişmişti. 15 gün burada su içti, tamamen iyileşip gitti.
Yaşar Bilen, bu zavallı kız 8 yıldır doktorların tamamen ümit kestikleri kemik vereminden hasta yatıyordu. İki hafta Mukaddes su ile yıkandı. 15 gün sonra mucize bir şekilde kilo almaya başladı. Ölecek dedikleri kız şimdi Bergama'da yaşıyor.
Recep Yiğit, Ankara'da bira fabrikasında bekçi. Pehlivan yapılı bir adamdı. Geldiği zaman sol tarafı felçli ancak bastonla çok zor yürüyordu. Bastonunu bırakıp gitti.
Tevfik Ünalp, emekli yarbay. İzmir'in 1. kahramanlar semtinden. 6 yıldır safra kesesi iltihabından mustaripti. Tedavilerden fayda görmemişti. Burada çadır kurdu. 3 gün sadece su içti, bu su ile yıkandı ve dua etti. Yavaş yavaş kendisine besin olarak verilmesi yasak yemekleri yemeye başladı. Sırf buraya yakın olmak için İzmir'de yerleşti. Şimdi sapasağlam.
Rahibe kalsa bize upuzun bir liste verecek. Bu kadarı ile yetindiğimizi kendisine ilettik.

İyi olma ümidini kaybetmiş nice kimseler mucize yaratan suyun başında iyi oldular. Bu, bir gerçeğin ifadesidir. İşte onlardan kalmış bazı hatıralar...

Dönüşte bazilikanın giriş kapısının hem iç tarafında bir masaya konmuş buranın ziyaretçilerine mahsus büyük hatıra defterini bize gösterdiler. Gelişi güzel çevirdiğimiz sayfaların içinde çeşitli kimselerin kaleminden çıkmış şu dikkate değer intibaları kendi not defterimize aynen aldık. Rumuzlarıyla veriyoruz. İşte sıcak ve samimi temennilerden birkaçı :
"Meryem anayı ziyaret için Isparta'dan buraya geldim. Huşu içinde ayrılıyorum. Şifalı suyunu içtim ve kendi inançlarımıza göre dua ettim. Allah kabul etsin ! Amin. 15 Mart 1962, H.S. Isparta"
"Yürüyemez halde geldim. Şimdi yürüyerek gidiyorum. Kendi kendime acaba diyorum, benim için yürümekten daha saadet verici şey bu dünyada ne olabilir ? F.D. Ankara"
"Sevgili Meryem Anaya ! Ziyaretine geldim, isteklerimi veresin. Öğrenci G.K."
"Senin kötü kişilerden çektiğin ıstırap iyi kişileri mutluluğa eriştirdi. M.Q. Viyana"
"Sınıfımı geçeyim sana Yasin suresini okutacağım. Üzgün bir öğrenci"
"Bütün dinlerin özeti : İyilik ve sevgidir. O halde iyi olan ve sevenlerin mutluluğu, geleceğin dünyasına esas temeller olabilir. Başkaca kurtuluş yolu yok ! Meryem anada bir sevgi ve iyilik sembolüdür. Onun hatırasına selam olsun. İmza okunamadı."

ÜST FOTOĞRAFTA İYİ OLANLARDAN KALANLAR :
Bu küçük ve mütevazi ibadethanenin içinde Müslüman, Hristiyan hemen herkes dua etmektedir. Mihrabın sol yanındaki köşeyi mucize yaratan sudan içip iyi olanların fotoğrafları (üstte) ile felçli gelenlerin araçları ve gene iyi olanların bıraktıkları altın yüzük, bilezik, gümüş broş ve gümüş plaka gibi kıymetli eşyalarla daha bazı şeyler doldurmakta...