EVİNİZİN TEMİZLİĞİ İÇİN KOCANIZI İHMAL ETMEYİN !


EVİNİZİN TEMİZLİĞİ İÇİN KOCANIZI İHMAL ETMEYİN !
Güler yüzle eşinizin yanağına konduracağınız bir buse, pırıl pırıl cilalanmış temiz bir parkeden çok daha makbule geçecektir.

Bu hafta hanımların kulağını belkide çok şaşacağı bir konuda bükeceğiz. Birçokları gibi herhalde sizde sabah evde erkenden ve herkesten önce uyanıyorsunuz. Ütüyü veya çamaşırı bitireceğim diye sık sık berbere gitmeyi ihmal ettiğiniz oluyordur. Hatta parkeleri cila yapacağınız için çıkıp kendinize bir terlik bile alamadığınız vakidir !
Sonra bir gün bakıyorsunuz ki bütün ev kadını yeteneğinize rağmen kocanız sizi bir başka kadınla aldatıyor. Sizin kadar güzel olmayan, sizden daha fazla kendisine bakmasını bilen biriyle.
Böyle bir durumla karşılaşmamak için kadınlara verilecek ilk öğüt ne olmalıdır biliyor musunuz ? "Allah aşkınıza evinizin temizliği uğruna kocanızı ihmal etmeyin !" demek. Aksi halde parkeler pırıl pırıl olabilir, mobilyaların üstünde tek toz bulunmayabilir. Ama bu pırıl pırıl evde tek başınıza kalmanız mümkündür !

ÖNCE İLGİ
Erkekler her şeyden önce kendileriyle ilgilenilmesini isterler. Bunu da tabii ki karşılamak gerek. Bir erkekle ilgilenmekte sadece ona güzel yemekler pişirmek, evi temiz tutmak, çamaşır pantolon ütülemek değildir. Ayrıca onunla beraber olmanızda şarttır. Kocanızla konuşmak, mesleğiyle ilgilenmek, bir yere gitmek istediği zaman ne olursa olsun refakat etmek, habersiz getirdiği misafirleri bile güler yüzle karşılamak, kısacası onu sevdiğini göstermek bir kadının başta gelen görevlerindendir. Bakın bir koca ne anlatıyor :


BİR ÖMÜR BOYUNCA
- Elbetteki evine düşkün ve temiz bir kadınla evlenmek iyi bir şeydir. Ama insan sevdiği kadınla evine iyi baktığı, iyi ütü yaptığı için değil bir bütün ömrü iyi ve kötü günleriyle paylaşmak için evlenir. Alacağınız kadın hem sevgiliniz, hem arkadaşınız, hemde çocuklarınızın annesi olacaktır. Bunun içinde her şeyden önce kocasıyla ilgilenmesi şarttır...
İşinden evine dönen bir erkeğin derli toplu bir eve girmesi muhakkak hoşuna gider. Ama onun asıl ilgilendiği evdeki büyük temizlikten ziyade zevkle kurulmuş bir sofra, bu sofranın üzerine yerleştirilmiş çiçekler, temiz kül tablaları ve yerli yerine yerleştirilmiş gazetelerdir. Ayrıca eşinin neşeli, bakımlı, güzel ve temiz giyimli olmasını arzular. Ama kollarına aldığı kadın parfüm yerine cila kokarsa erkek haklı olarak sinirlenecektir...

ERKEĞİN İSTEDİKLERİ
Tabii bu arada ev işlerinden bazılarının hiç ihmal edilmemesi şarttır. Çünkü erkekler bilhassa bunları görürler. Mesela düğmesi kopuk bir gömlek, temizlenip yerli yerine konmamış bir tıraş makinesi, ütülenmemiş bir pantolon bir kocayı çileden çıkarmaya yeter.
Gerek sizin, gerekse evinizin "güler yüzlü" olması kocanızın evliliğinden memnun kalması için şarttır. Bigudileri banyoda gelişigüzel bırakmayın... "Mutfağı temizledim..." bahanesiyle çamaşır suyu şişesini mutfak taşının üstünde unutmayın. Gardırobunuzun gözlerini düzenli tutun.
Kocalar ayrıca pek sevdikleri bir süveteri aradıkları zaman bulamamaktan, kol düğmelerini kaybetmekten, sigarasının yerinde yeller esmesinden de hoşlanmazlar.
Yüzünde mesut bir ifade olan, saçları tertipli, sırtına temiz bir elbise geçirmiş, eski bir arkadaşını habersizce yemeğe getiren kocasına surat asmayan bir kadının eşi yerler biraz tozlu, çocukların odası karışıkta olsa bu kusurlara aldırmayacaktır.
Evinin düzeniyle aşırı derecede meşgul ve titiz kadınlar, kocalarıyla sık sık kapışmak imkanına herkesten daha yakındırlar. Bir kere onlar kocalarının her hareketine kızarlar : Yer değiştiren bir biblo veya sehpa, koltuğun üzerindeki bir mürekkep lekesi, halıya dökülen sigara külleri, dikkatsizce bir köşeye fırlatılmış terlik veya gazete, akşam işten dönünce erkeğin derli toplu yatağın üzerine uzanması kadının hemen dudak bükerek kaşlarını çatmasına yol açar. Ardından da iğneleyici bir laf gelir :
- Sende bu düşüncesizlik varken benim evi toplamak için uğraşmam boşuna galiba...
Bu sözün altında kalacak erkek pek yoktur ve bundan daha mükemmel bir kavga sebebi de düşünülemez. Ayrıca titiz kadınlar her zaman için asık suratlı olurlar. Belkide bunda haklıdırlar. Çünkü kendilerini aşırı derecede yorarlar. Ayrıca bu yorgunluk kocasıyla olan cinsi münasebetlerine bile tesir eder ve kadın bir an önce yatağa girip uyumak isteyeceği için eşinin bazı isteklerini anlamamazlıktan gelir.
Nihayet aşırı derecede evlerinin temizliğine düşkün, titiz kadınlarda çok tehlikeli olan bir üstünlük ve güven hissi uyanır.
Evdeki bütün görevlerini yaptıklarına kani oldukları için rakip diğer kadınlardan hiç çekinmezler. Diğer kadınlara daima yukarıdan bakarlar ve onları küçümserler.
Kendilerini bütün kadınlardan üstün görme hissi kocalarının her şeylerini terslemesine kadar varır. Bir yuvanın temellerinden sarsılması için bundan daha korkunç bir şeyde düşünülemez.
Böyle kadınlara hatırlatılacak şey şudur : "Dikkatli olun ! İlk kadınlık göreviniz kocanızı ve çocuklarınızı mesut etmenizdir !"
Dağınık ve kirli bir ev ertesi gün temizlenebilir ama yuvasından soğuyan bir kocayı tekrar elde etmek çok zordur...1967