Leyla Gencer 1962.


LONDRA MUHABİRİMİZ EDİBE DOLU BİLDİRİYOR :
"BEKLENMEDİK BAŞARI..."
Ünlü sopranomuz Leyla Gencer geçenlerde Covent Garden Kraliyet operasında "Don Giovanni" operasında oynamak üzere Londra'ya geldi. Bu onun Covent Garden'da ilk defa sahneye çıkışı olacaktı. Leyla Gencer gelişinin ertesi günü provalarla meşgulken bende Hayat okuyucuları için bir mülakat almak gayesiyle burada kalmakta olduğu Savoy otelinde kendisini aramakla meşguldüm, ki o akşam Leyla'nın halen programda olan Don Carlos operasının hastalanan primadonnası ünlü soprano Gre Brouwenstijn'in yerine sahneye çıkacağını öğrendim.
Biletlerinin haftalar önce bittiği Don Carlos gibi oldukça zor bir operada en önemli kadın rolü Elizabeth'de Valois'i, Londra'ya gelişinin ertesi günü henüz sahneyi, kadroda oynayanları, dekoru ve orkestrayı bilmeden kabul etmek gerçekten büyük bir cesaretti.
Perdenin açılmasından üç dakika önce şans eseri bulduğum bir iade biletle içeri girdiğim zaman heyecandan titrediğimi hissettim. Perdenin kalkmasından evvel birinci perde yerine ikinciden başlanacağı ilan edildiği vakit yanımdakiler Leyla'nın beceremeyeceğini konuşuyorlardı. 
Opera normal seyrine devam edip perdeler ilerledikçe Leyla'nın başarısı beliriyordu. Son perde kapandığı zaman çıt çıkmayan salonda ani olarak bir alkış tufanı tuttu ve dakikalarca sürdü. Leyla Gencer'i hayat okuyucuları adına tebrik etmek için soyunma odasına gittiğim vakit sükunetle :
- Çok ani oldu... diyordu. Dün akşam Don Carlos'un hastalanan sanatçısının yerine benim  oynamamı istediler, reddettim. Çünkü bir yıldan fazladır Don Carlos'ta oynamamıştım. Madam Brouwenstijn'in yerini alacak birisini bulamayınca bugün saat üçte yine bana geldiler. Neticede kabul etmek mecburiyetinde kaldım. Rolümü maestro ile birlikte bir kerecik okuduktan sonra gördüğünüz gibi bu akşam saat yedide sahneye çıktım... Üst fotoğrafta yukarıda soprano Leyla Gencer, Elizabeth de Valois rolündeki kostümü ile temsilden sonra soyunma odasında Hayat objektifine poz verirken, hemen altında ise operanın artistler kapısında dondurucu soğuğa ve yağan kara rağmen imza avcıları Leyla Gencer'in çıkmasını beklerken görülüyor...1962