Wendell F. Moore 1962.


1783'de havadan daha hafif cisim uçurulmuştu. 1903'de motorlu araçlar uçuruldu. Ama insanın tek başına uçması için bu anı beklemek gerekti...  

Ağır roket kemeri pilotun sırtına yerleştirilir. Kontrol cihazları madeni koltuklarda. Bu model 1953 yılında geliştirilmiştir. Şimdi çok kullanılıyor.  

New York sergisinde uçan adam halka teşhir ediliyor.
Uçtu uçtu insan uçtu - Jet motorlu adamlar
Havadan daha hafif bir vasıtayla uçmak fikri 1783'de gerçekleşti. İnsanlar motorlu uçaklarla uçmaya ise 1903'de başladılar. Bugün ise ses duvarı aşıldı. Fakat bir insanın hiçbir vasıtaya binmeden kendi kendine havada uçması yakın zamana kadar bir hayaldi.
Havada uçmak fikri Wendell F. Moore adında bir roket mühendisinin zihnini yıllardan beri meşgul ediyordu. İlk defa 1953'de insanların da motor takıp uçabileceklerini düşündü ve çare aradı. Çalıştığı şirket de Moore'u destekliyordu. Bir müddet sonra Amerikan ordusu da onunla ilgilendi. İlk çalışmalar başladıktan 8 yıl sonra Niagara şelalesi civarında bir adamın havada kendi kendine uçtuğu görüldü. Yollarda biriken kalabalık bu cesur adamı izliyordu.
Bugün için uçan adamlar hala bir eğlence vasıtası olmaktan ileri gidemiyor. Fakat ilerde icadın insanlığa çok büyük faydalar sağlayacağı muhakkak. Şimdilik "Çok şükür insan da artık uçuyor" diyebiliyoruz. Yarın pekala kendimizde uçabiliriz...1962 Hayat Dergisi.