Sonny Liston, Muhammed Ali Clay, Archie Moore


Clay yaptığı maçların birinde ringe şampiyonluk tacı ile çıkmıştı. Küçük resimde ise Clay, Archie Moore'u nakavt ettiği maçta.

Liston şampiyonluğu kaybetmeden önce İskoçya'da hayranları arasında İskoç kızlarla foto muhabirlerine poz verirken. Küçük resimde ise Liston Patterson'u nakavt ettiği zaman.
Liston geçmişte çok kirli işlere karışmış, hapse girmiş, kuvvetli bir boksördü. Patterson'la karşılaşması dünya spor efkarında büyük hadise yaratmıştı. Aradan çok zaman geçmeden gene kendisi gibi zenci fakat çok genç bir boksörün sesi spor aleminde duyulmaya başladı. Çok konuşan, gülen, aşırı jestler yapan bu boksör 1960 olimpiyatlarında yarı ağır amatör boks şampiyonu Cassius,Clay'dan başkası değildi. Clay her fırsatta Liston'a çatıyor, alay ediyor, peşini bırakmıyordu. Nihayet Clay muradına erdi ve tarihi maç için giydiği pelerinin arkasına ismi veya lakabı yerine "Ayı avcısı" yazarak Liston'un karşısına çıktı. Clay tahminlerin aksine her rauntta civa gibi hareket ederek ve aklını fevkalade kullanarak dövüşmesiyle koca Liston'u aciz bir hale düşürerek dünya şampiyonu oldu. Ağır spor muhitinin Clay'in çenesinden çekeceği var. Clay'de her şampiyon gibi rakibi tarafından ringde boylu boyunca serilene kadar...1964