GÖZLÜK ÇERÇEVELERİNİZ NASIL OLMALI ?


GÖZLÜK ÇERÇEVELERİNİZ NASIL OLMALI ?
Londra muhabirimiz Edibe Dolu bildiriyor : Günümüzde, yapılan istatistiklere göre İngiltere'de 11 milyon kadın gözlük kullanmaktadır. Yani her beş kadından ikisi. Bu miktarın üçte birini 40 yaşın altındakiler teşkil etmektedir. Birkaç yıl evveline kadar kadınlar için gözlük takmak bir işkence idi. Fakat artık her renk ve modaya uyacak şekilde çeşit çeşit gözlükler yapılınca, hanımların bu korkusu da azalmıştır. Hele Monaco prensesi Grace Kelly veya Maria Callas gibi ünlü kadınlar korkusuzca kalın kenarlı gözlüklerle görünmekten çekinmediklerinden, diğer kadınlara da cesaret gelmiştir. İşte bu değişikliği sezen bir gözlük firması "The optical industry" geçenlerde Londra'da ilk defa olarak bir sergi açarak yeni gözlük modelleriyle her yüze, yaşa, saç tuvaletine, makyajına, giyilecek elbiseye ve mesleğe göre ayırdığı çerçevelerle bir defile tertiplemiştir. Bu firmaya göre, çerçeve renginin saça uyması, ya saçın tonuna uyan veya tamamen zıt renk çerçeve seçmekle elde edilir. 
SAÇ RENGİ = ÇERÇEVE RENKLERİ
Esmerler : Siyah, kırmızı, zümrüt yeşili, koyu bağa.
Kestane saçlılar : Kırmızı, bağa, koyu yeşil ve mavi.
Sarışınlar : Yeşil ve altın, gök mavisi, bal rengi, bütün altın çerçeveler.
Beyaz saçlılar : Açık mavi, leylak, altın, siyah-gri karışımı. 
HANGİ ÇERÇEVE HANGİ YÜZE UYAR ?
Dar-uzun yüzlüler : Çerçeve ince köprülü, alın üzerinden geçen hat oldukça düz ve alt kenarları ince, zarif olmalıdır. 
Kare yüzlüler : Çerçeve yukarı doğru kavisli olmamalı. Üst ve alt kenarların hafif kavisli olması yetişir. Bazen alt kenarın ince oluşu yüz hattına bir yumuşaklık vermeye yardım eder. 
Yuvarlak yüzlüler : Çerçevenin yüksek ve geniş kenarlarıyla yüze uzunluk verilebilir. Hem böyle çerçeveler seçilirse, gülündüğü zaman yanaklar çerçevenin alt kısmına değmez. 
Oval yüzler : En uygunu kavisli çerçeveler. Alt kenarları belirli ve kalın, yan kısmında yukarı doğru uzayan çerçeveler yüze daha fazla bir yumuşaklık verir....1962