Helena Rubinstein'ın güzellik uzmanından 1970 makyajı.


HAYAT okuyucuları için özel bir gösteri düzenleyen Helena Rubinstein'ın güzellik uzmanı ilkbahar makyajının esaslarını açıklıyor :
GÖZLERİNİZE SAKIN KUYRUK ÇEKMEYİN !
Üstte; Sol göz makyajsızdır. Sağ gözde ilkbahar makyajının özellikleri gösterilmektedir.

7 SAFHALI MAKYAJ
1- Makyaja başlamadan önce bütün yüze cildi nemlendiren bir sıvı sürülüyor.
2-  Sonra bej tonundaki fondöten ile alın, yanaklar ve boyun renklendiriliyor.
3- Yanaklara ayrıca sıvı yanak allığı üç nokta halinde konulup, şakaklara doğru yayılırken yüz pembeleştirilir.
4- Tek ton halinde altın yaldızlı kahverengi far, fırça ile göz kapağına yayılıyor.
5- Göz kapaklarına ince bir eye liner sürülüyor, kuyruk çekmeyip göz kenarlarına çapraz çizgiler yapılıyor.
6- Yüzde bronz tonda pudra kullanılıyor.
7- Dudak çevresi iyice belirtildikten sonra fırçayla boyanıyor.

Dünyamız modacılar ve hanımları süslemeyi meslek edinenler için gerçekten küçük... Bu iddianın doğruluğunu geçen hafta Hong Kong'tan İstanbul'a gelen bir güzellik uzmanı ispat etti. Helena Rubinstein firmasının Uzak doğu baş güzellik uzmanı olan bayan Irene O'Shea, Paris'e gidip ilkbahar makyajının çizgi ve özelliklerini ünlü modacı Jean Patou'nun defilesindeki mankenlere tatbik etmişti. Paris'ten memleketine dönerken İstanbul'a da uğrayan güzellik uzmanı Hayat okuyucuları için özel bir gösteri düzenleyerek 1970 ilkbahar makyajının esaslarını açıkladı.
(Güzellik uzmanı Irene O'Shea'ya Türkiye güzellerinden Mine Hanzade modellik etti.)

SIRA TÜRK HANIMLARINDA
Hilton otelinin 505 numaralı odasındayız. Tuvalet masası başında 1968 Türkiye güzellerinden Mine Hanzade, yanında güzellik uzmanı bayan Irene eski Türkiye güzeline ilkbahar makyajını tatbik ederken klasik bir iddiayı tekrarlıyor :
- Dünyada çirkin kadın yoktur, güzelleşmeyi bilmeyen kadın vardır. Bence yaşı, mesleği ve maddi durumu ne olursa olsun bir kadının güzelliğini koruması, kendine bakması annelik kadar kutsal görevidir. Kadının güzelliği aile saadetini de etkiler. Elinde kalem ve fırça tutan her kadın makyaj bilgisi olduktan sonra kendisini güzelleştirebilir... Makyaj zannedildiği kadar öğrenilmesi güç bir konu değildir...
Bayan Irene'nin elleri Mine Hanzade'nin yüzüyle, üstü boy boy çeşit çeşit şişeler, kutular ve tüplerle dolu tuvalet masası arasında mekik dokuyordu... Usta parmaklarıyla bayan Irene önce Mine'nin yanaklarını, alnını fondöten ve pudrayla renklendirmiş, sonra sırasıyla gözlerini ve dudaklarını boyamıştı. Tıpkı tablosunu geriye çekilip seyreden ve hata arayan bir ressam gibi zaman zaman bayan Irene'de geriye çekilip Mine'nin yüzüne uzaktan bakıyordu. Sonunda eserini beğenmiş olacak ki :
- Demin ilave etmeyi unuttum... Makyaj birazda sabır işidir. Dedi.
Güzellik uzmanı bayan Irene, Hayat okuyucularına ilkbahar makyajının esasları hakkında son bilgileri verirken bir yandan terini siliyordu. Yorulmuş ve terlemişti. Ama halinden şikayetçi değildi. Bir genç kızı güzelleştirmenin verdiği mutluluk içinde :
- Ben her makyajdan sonra ortaya bir sanat eseri koyan bir heykeltıraş veya bir ressam kadar yaptığım işten gurur duyuyorum. Diyordu...

1970 MAKYAJININ BAŞLICA ÖZELLİKLERİ....
1- 1970 ilkbahar makyajının başlıca özelliği yüze yumuşak bir ifade, parlak ve ışıltılı bir görünüş kazandırmasıdır.
2- Pudra ve fondöten rengi olarak bej diğer renklere tercih edilirken gözlere tek tonda kahverengi far sürülüyor. Bundan başka, farın üzerindeki altın pırıltıları yüze parlak ve aydınlık bir hava veriyor.
3- Takma kirpikler bu yıl yine revaçta. Yalnız kirpiklerin karışık ve yer yer çarpık durması gerekiyor... Kirpiklerin bittiği yere eye liner'la yapılan çarpı işaretleri yeni makyajın diğer bir özelliği. Böylece karışık ve çarpık kirpiklerin gölgesi göz kenarına aksetmiş gibi bir hava veriliyor. Göz bu şekilde daha derin, koyu ve manalı görülüyor.
4- Rujlarda ilkbahar modasının gözde renkleri : Bej, pembe, bakır ve mercan rengi. Yalnız dördünün de içinde altın yaldız var. Gözde kullanılan altın yaldızlı far, ışık etkisini rujun pırıltısıyla tamamlıyor.... Hayat Dergisi.