ASTRONOT İZMİR'E "HELLO DEMEYE GELMİŞ !"


ASTRONOT İZMİR'E "HELLO DEMEYE GELMİŞ !"
Scott Carpenter ile Ümran Baradan arasındaki macera Amerika'nın en büyük tirajlı dergisinde de yer aldı.
Ümran Baradan ile Scott Carpenter'in arkadaşlıkları hakkında bir yazı yayınlayan. "Time"ın başlığı ve dergide iki arkadaşın baş başa çıkan resmi. Dergi, evli ve üç çocuklu bir adamın bir genç kızı ziyaret etmesine nedense dokunmuyor.

Geçtiğimiz haftalar içindeydi. Eski feza fatihlerinden astronot Scott Carpenter, İzmir'e sözde sessiz bir iniş yaptı. Peki ama astronot durup durup İzmir'e niye gelmişti ? Bunu basında merak edince mesele anlaşılır gibi oldu. Astronot Amerika'da sıkı fıkı ahbap olduğu genç ve güzel bir Türk ressamı olan Ümran Baradan'ı görmeye gelmişti. Yakışıklı astronotla güzel ressam arkadaşı baş başa saatler geçirdiler. Sonra genç kızın ailesi ziyaret edildi. Ve sonunda da Carpenter'ın genç kızı istemeye geldiği ortaya çıktı.
Birde madalyonun öbür yanı var : Amerika'daki Time dergisi 28 Kasım sayısında bu olaya dokundu. İşte derginin yazdıkları :
"Eski astronotlardan Scott Carpenter Türkiye'ye bir gezi yapmayı tasarlamıştı. Niyeti Amerika'da tanıştığı 24 yaşındaki güzel Türk kızını İzmir'de evinde ziyaret edip "hello" demekti. Ama Carpenter, 24 yaşındaki ressam Ümran Baradan'ın daha evvel gazetecilerle görüşüp kendisinin Türkiye'ye onunla evlenmek için geldiğini söylediğinden habersizdi. Gazeteler Carpenter'ın karısından ayrılar ayrılmaz Ümran Baradan'la evleneceğini büyük başlıklarla verdiler. Sevgililer geceyi bir otel odasında geçirirlerken kızın babasının evlilik sözü üzerine felç, annesinin de sinir krizleri geçirdiğini yazmayı da ihmal etmediler. Ümran Baradan susarken, Carpenter yazılanları var gücüyle yalanlamaya çalıştı. Ama sesini kimseye duyuramıyordu. Türkiye'nin büyük tirajlı gazetelerinde Carpenter'ın ağzından çıkan şu sözler vardı : "Beni dünyada Ümran kadar kimse iyi tanıyıp anlayamıyor. Karımdan boşanır boşanmaz Türkiye'ye gelip Ümran'ı Cape Kennedy'e götürüp evleneceğim !"
Time böyle yazıyor ama insan gayri ihtiyari düşünüyor : Bayram değil, seyran değilken astronot İzmir'e bir "Hello" demeye mi geldi ?...1969