Tuna Huş & Mesut Mertcan


MESUT MERTCAN VE TUNA HUŞ 11 EYLÜL'Ü, 12 EYLÜL'E BAĞLAYAN GECEYİ VE SONRASINI TV 7 GÜN'E ANLATTI.

12 Eylül günü, Mesut Mertcan ve Tuna Huş, Türk silahlı kuvvetlerinin radyo ve televizyondaki sesiydiler. Bu tarihi göreve nasıl çağırdılar, mikrofon başında Milli güvenlik konseyinin ilk bildirilerini okurken neler hissettiler, öğrenmek ister misiniz ?
"O GECENİN HİKAYESİ"

MESUT MERTCAN : "11 eylül'de kapanış haberlerini okumuş, 24.00'de evime gelmiştim...  Bir iki lokma atıştırırken telefonum çaldı. Arayan daire başkanımdı... Beni TRT'ye çağırıyordu. TRT'nin yeni düzenlemesi konusunda yapılan toplantıya katılmam için !..."
TUNA HUŞ : " Griptim... 39 ateşle yatıyordum. Sabah 03.45'de telefonla uyandırıldım.Türk silahlı kuvvetlerinin ülke yönetimine bütünüyle el koyduğunu da o an öğrendim... Bana verilen ilk görev siyasi parti liderlerinin Ankara'dan uçakla ayrılmalarını izlemekti.

Gür, tok bir ses... Heyecanlı... Vakur... Üstlendiği görevinin bilincinde. "Türk silahlı kuvvetleri, ülke yönetimini bütünüyle ele geçirmiştir." 12 eylül 1980 sabahın 04.00'ü. Türkiye radyolarından yükselen bu sesin sahibi Mesut Mertcan... Milli güvenlik konseyinin bildirilerini kısa aralıklarla halka duyuruyor. Sabahın ilk saatlerinden itibaren radyolarının başındaki milyonlar onu dinliyor.
Saat 13.00... TRT ekranında "Haberler" panosu önünde Tuna Huş... Aynı heyecan... Aynı tane tane okuyuş... Mesut Mertcan'ın anonsu üzerine sokağa çıkma yasağına uyan 40 milyonu aşkın televizyon seyircisinin gözleri Tuna Huş'a dikilmiş. Yüzü inceleniyor. Heyecanlı... Dudaklarının kıpırtısı... Ve güvenli sesi, okuduğu bildirilere duyduğu inancı ekrandan akıyor televizyon izleyicilerine... Gönüller rahat. Önce Mesut Mertcan radyodan, sonra Tuna Huş televizyondan Türk silahlı kuvvetlerinin sesi olmuşlar. Bu olağanüstü durumun ilk açıklamalarını onlardan öğreniyoruz...