Görgü Ansiklopedisi.


GÖRGÜ ANSİKLOPEDİSİ
CİPS : Çatal ve bıçakla yenmeyecek şeylerden biride cips, yani ince kesilmiş ve kızartılmış patatestir. Cips salçalı et yemeklerinin garnitürü olarak sofraya konmuş olsa bile çekinmeden parmaklarınızla yiyebilirsiniz.
ÇORAP : Bir kadın ne kadar güzel giyinmiş olursa olsun çorabının çizgisi düz olmadı mı bütün bu zarafet bir anda yok olur. Bu itibarla çorap lastiği yerine mutlaka jartiyer kullanmalı. Hele çorapları diz kapağının altında tutturmak affedilmez bir hatadır.
ÇORBA : Çorba içmenin de kendine göre kaideleri vardır. Her şeyden önce ne kadar sıcak olursa olsun katiyen üflenmez, soğuması için bir müddet beklenir. Kaşık iki şekilde ağza götürülür. Ya Fransız usulü üstten, yada İngiliz usulü yandan. Çorba tabağının dibinde kalan çorbayı içmek için, tabağı kendinize doğru değil aksi istikamete doğru yatırmak lazımdır. Bundan başka çorba misafirliklerde sadece bir tabak içilir. Ev sahibesi ısrar etse bile ikinci bir tabak içmeyin. Büyük sofra kasesini sofraya olduğu gibi getirmek ziyafetlerde gerçekten ayıptır. Çorba, misafirler sofraya oturtulmadan önce tabaklara konulmalıdır.
DALGINLIK : İşiniz ne kadar çok olursa olsun yanınızda cereyan eden bir konuşmaya karşı lakayt kalmayın. Bazı kimseler çevrelerinde olup bitenlere karşı kasti bir dalgınlık gösterirler. Halbuki görgü kaidelerine göre bu büyük bir hatadır. Hem etrafındakilere hürmet beslemeyen insanın başkalarından aynı şeyi beklemesi değirmende su öğütmeye benzer.
DANS : Dans konusunda ne kadar usta olursanız olun umumi bir yerde dans ederken acayip kol-bacak hareketleriyle bütün dans pistini sahiplenerek diğer çiftleri rahatsız etmeyin. Yahut öyle yerlere gitmeyerek evinizde dilediğiniz kadar hoplayın, zıplayın.
DAVET : Ancak samimi dostlar arasında davetler telefonla yapılır. Bunun dışında mutlaka yazılı olarak yapılması icap eder. Bir akşam yemeği veya kokteyl tertip ettiyseniz bunu 10 gün, hiç değilse bir hafta önce bildirmeniz gerekir. Şayet mazeretiniz dolayısıyla davete gitmeyecekseniz bunu da en az 3 gün önce bildirin. Aksi halde hazırlık yapmış olan ev sahibini müşkül durumda bırakmış olursunuz. Bundan başka yemekli bir akşam davetine mümkünse eli boş gitmeyin. Götüreceğiniz şeyin değeri ikram olunanların onda biri bile olmasa ne çıkar, unutmayın ki bir demet çiçek, bir kutu şeker veya bir çocuk oyuncağı davet sahiplerini son derece mutlu edecektir.
DAVETSİZ MİSAFİR : Çok yakın bir dostunuz dahi olsa ve "çekinmeden istediğin zaman gelebilirsin, kapım sana açık" bile dese, sakın haber vermeden kimsenin kapısını çalmayın...1960