28 Nisan 1960 Olayları Anıldı.


Getirilen çelenkler Beyazıt'ta öğrenci Turan Emeksiz'in vurulduğu yere konuldu. Aynı meydanda bir bacağını kaybeden Hüseyin Onur meydan kenarındaki direğe çekili bayrağı matem işareti olarak yarıya indirdi. (Küçük resim tanınmış heykeltıraşlarımızdan Osman Macunluoğlu tarafından sırf mermerden yapılan ve Eminönü öğrenci lokali önüne konulmuş olan Turan Emeksiz'in büstünü göstermektedir.

28 nisan 1960 olaylarını anma günü büyük bir vakar içinde geçti. Resimlerden biri Saraçhanebaşı'nda Belediye sarayı önünde yapılan toplantıyı diğeri ise merasime iştirak eden askeri ve mülki erkanı gene aynı yerde kendilerine ayrılan tribünde göstermektedir.

28 NİSAN OLAYLARI ANILDI
28 nisan olaylarının 2. yıl dönümü askeri ve mülki erkanla, yüksek öğrenim ve lise gençlerinin iştirak ettiği bir toplantıyla anıldı...
Merasim 09.30'da İstanbul üniversitesi bahçesindeki Atatürk ve gençlik anıtının altında başlamış Ata'ya saygı duruşundan sonra getirilen çelenkler anıta bırakılmıştır.
Program gereğince buradan ayrılan topluluk Hürriyet meydanına gitmiş orada Turan Emeksiz'in vurulduğu yerde de saygı duruşu yapılmıştır. 2 yıl önceki 28 nisan olayları esnasında bir ayağını kaybeden öğrenci Hüseyin Onur'un bayrağı yarıya indirmesini takiben gençlik tarafından getirilmiş olan diğer çelenklerde buraya bırakılmıştır. Beyazıt'tan ayrılan bütün teşekküller toplu halde Taksim meydanındaki Cumhuriyet anıtı etrafında toplanmış ve anma merasimi nihayet bulmuştur...1962 Hayat Dergisi.