Boğazlıyan Kaymakamı Milli Şehit Kemal Bey'in Mezarı.
Boğazlıyan kaymakamı Milli şehit Kemal Bey
1885 yılında Beyrut'ta doğmuştur.Gümrük başkatibi Arif bey'in oğludur. 1912'de Gebze, 1913'de Karamürsel, 1915'de de Boğazlıyan kaymakamlıklarında bulunmuş bilahare İzmit sancağı muhacirin müdürlüğüne tayin olmuştur. 
Son vazifesinde iken 13 Haziran 1918'de mütarekenin karışık ortamında bir kısım politikacılar ve Ermeni komitacıların zorlaması sonucu memuriyetten azledilmiş ve mahkemeye sevk edilmiştir. 
Konya İstiklal mahkemesinde beraat etmesine rağmen yine politik baskılarla tevkif edilerek İstanbul'a götürülmüş ve galip devletlerin baskısına dayanamayan İstanbul hükümetince Hayret paşa harp divanına sevk edilmiş, ancak kaymakam Kemal bey'in masumiyetine inanan Hayret paşanın istifasından sonra yerine atanan Nemrut lakaplı Mustafa paşanın başkanlığındaki sözde bir mahkeme tarafından Kemal bey idama mahkum edilmiş 10 Nisan 1919 perşembe günü asılarak hüküm infaz edilmiştir. 
Ertesi gün büyük bir halk topluluğu tarafından buraya defnedilen Kemal bey'in idamı milli uyanışın ve İstanbul hükümetinin kamuoyunda mahkumiyetinin ilk açık belirtisi olmuş mezarının başında genç bir tıbbiyeli şöyle feryat etmiştir : 
"Kemal, sen şu anda toprağa verdiğimiz bir çiçeksin. Orada büyüyecek dalların o kadar dikenli olacak ki, seni bu akıbete layık görenlerin hepsini param parça edecekler...İntikamın behemahal alınacaktır Kemal..."
Kemal bey Tbmm'ince 14 Ekim 1922 tarihinde çıkarılan bir kanunla "Milli şehit" olarak tescil edilmiştir. 
Ruhu şad olsun. Mülkiyeliler Birliği
(Mezar Kadıköy Mahmut Baba Mezarlığında yer almaktadır 2012)