BU KADIN VADIM'İN YOLUNU DEĞİŞTİRDİ...


BU KADIN VADIM'İN YOLUNU DEĞİŞTİRDİ...
Roger ve Catherine, Tahiti'ye gitmek üzere Paris hava alanından hareket etmeden önce. Üstte solda Roger Vadim'in yeni nişanlısı Catherine Deneuve ile beraber çevirecekleri filmin bir sahnesi üstünde çalışıyor. Roger ilk defa sevdiği bir kadınla yan yana oynayacaktır.

Roger Vadim'i tanımayan yok gibidir. Bilhassa sinema meraklıları arasında. Çünkü hususiyetleri en bol insanlardandır. Önce Fransız filmciliğinin şöhret yapmış genç rejisörlerinden biridir. Sonra Brigitte Bardot ve Annette Stroyberg'in eski kocasıdır.
1961 yılının sonlarına doğru bu genç adamın hayatında bir kasırga daha esmeye başladı. Roger'ın en son aşkı ılık denizlerin durgun ve sıcak sularında şu sıralarda büsbütün kızışıyor. Dünyanın cenneti diye anılan Tahiti adalarında Roger genç bir kızla beraber belki hayatının en tatlı anlarını yaşıyor. Gerçi oraya film çevirmek üzere gitmiş bulunuyorlar. Ama bu defa filmin rejisörü Roger Vadim değil. Çünkü yeni nişanlısı Catherine Deneuve'e rejisörlükten vazgeçeceğine dair verdiği sözü tutacağını ispat etmek istiyor.
Catherine Denevue'a adeta tapıyor. Onun uğruna mesleğini bile değiştirmeye razı. Catherine, kurnaz "Bir daha rejisörlük yapmayacaksın. Koleksiyonunun bir parçası olmak istemiyorum." diyor.
Vadim buna razı. Sinema mesleğini tabii bırakamaz ama rejisörlükten vazgeçebilir, aktörlük yapar. Nitekim "Denizin alçalışı" adlı filmde baş erkek rolünü o oynayacak. Rejisörlüğü Paul Gegauff üzerine aldı. Vadim'in gözü şimdi hiçbir şey görmüyor. Aklı fikri Catherine'de. Tahiti'ye gelirlerken şiddetli bir fırtına beklendikleri günden iki gün sonra adaya inmeye onları mecbur etmişti. Fırtına sırasında Catherine'e ne kadar bağlı olduğunu daha iyi anladı. Küçükte olsa bir tehlike anında genç kız ona nasıl sokulmuştu. Roger bu aşkın daha öncekilere benzemediğini söylüyor. Ne yazık ki adadaki güzel hayat çok devam edemeyecek, işlerini çabuk bitirmesi lazım. Çünkü yeni yılın ilk ayı içinde Avrupa'ya dönmek mecburiyetinde. "Savaşçıların dinlenişi" filmini tamamlayacak. Ama Brigitte'i ve Stroyberg'i nasıl meşhur ettiyse Catherine'i de "Denizin alçalışı" filmi ile yıldız etme niyetinde. Eser, Stevenson'un bir romanından alınmıştır. İlk defa Roger bir filmde sevdiği kadınla beraber oynayacaktır. Ama yeni nesil gençlerini temsil eden bir tipi canlandırmak istemiyor. Birazda karakter rolü ortaya çıkarmak istiyor. Bütün gayesi Humphrey Bogart'a benzeyen bir tip yaratmak.
Senaryoyu ve rolü ona göre seçmiş bulunuyor. Uğrunda meslek değiştirdiği kadınla bakalım ne kadar zaman yaşayacak ? Bu üçüncü evlenişi, diğer ikisi başarılı olamadı. Ümit edelim ki bu evlenişi devamlı olsun...1962
Üstte solda Tahiti adalarının ılık sularındaki günlük gezintileri bittikten sonra genç nişanlılar kanolarını işte böyle sahile çıkartıyorlar...

Sıcaktan bunalan Roger Vadim ceketini çıkarmış kravatını eline almıştı. Gözlüğünü düzeltmesi için dolu ellerini işaret ederek nişanlısından yardım istiyor.  

Tahiti'nin sıcak güneşi, ılık denizi Roger Vadim'in yeni aşkına sahne oluyor. B.B'nin ve Annette Stroyberg'in eski kocası şimdi Catherine Deneuve ile evlenecek. Bu kız için rejisörlüğü bırakıp aktörlüğe başladı. Eski rejisör, yeni karısını da yıldız yapmak niyetinde.
Yukarıdaki fotoğrafta Tahiti'de Catherine Deneuve'ü karşılayan sempatik yerliler ona bir bebek veriyorlar. Yeni misafirlerinin bir artist olduğuna da seviniyorlar...