Çöller Yeşerecek !...


ÇÖLLER YEŞERECEK !

Dünyayı kaplayan çöllerin yüz ölçümü 18 milyon kilometre kareyi bulur. Hemen hemen iki Avrupa kıtası büyüklüğünde olan bu muazzam sahadan insanlar bugüne kadar faydalanamamıştır. Şimdi ise asrımızın mucizeler yaratan ilmi bu çorak araziyi de dünyanın en mümbit sahalarından biri yapacak kudrete erişmiştir. Havadan ve sudan elde edilen köpük halinde sun'i bir gübre kumun içine serpildiği zaman çöller 3 ay içinde yeşerecektir...

Üstte çölleri bir cennet haline sokacak sihirli köpüğü ve bulucusu Alman kimya uzmanı Baumann'ı görüyorsunuz. Kimyasal bir terkiple elde edilen bu köpükle toprağa gerek kalmadan, istenilen yerde istenilen bitki yetiştirilebilir. Fotoğrafta görülen domatesler içinde bitki için gerekli bütün besinler bulunan bu köpükle yetiştirilmiştir. 

ÇÖLLER NASIL YEŞERTİLECEK ?

Sonsuz kum denizlerinin üzerinde devasa makineler vızır vızır gidip gelmeye başlayacak. Büyük sapanlar kumları sürecek. Sonra sadece 10 santim derinliğe püskürtülen köpük maddesi bir halı gibi serilecek ve üzeri tekrar kumla kapatılacak. Bitki için gerekli her besini ihtiva eden bu köpük bu şekilde kızgın kumu mümbit bir toprak yapacaktır. Yukarıdaki temsili resimden mücadeleyi hayal edebilirsiniz.
1- Vaha
2- Ekili saha
3- Tesviye elemanı
4- Köpük tankerinin önden görünüşü.
5- Köpük tankerinin arkadan görünüşünde kumun sertleştirilmesinde kullanılacak sun'i reçine deposu.
6- Köpük deposu
7- Kompresör
8- Ekilecek tohumlara ait depo.
9- Karıştırma odası
10- Otomatik sapan
11- Köpük püskürtücü ve köpük tabakası
12- Kumanda odası
13- Köpük tabakasını tekrar kumla örtecek olan buldozer. (1960)