Gençlerin Büyük Derdi Olan Sivilcelerden Nasıl Kurtulmalı ?...


GENÇLERİN BÜYÜK DERDİ OLAN SİVİLCELERDEN NASIL KURTULMALI ?...
İlkbaharın güzel günleri gelince çayırlar yeşermeye, ağaçlar tomurcuklanmaya başlar. Değişen mevsim tabiatın bir parçası olan insanda da kendini gösterir. Bu tezahürlerin en üzücü olanlarından biride en ziyade gençlere musallat olan küçük sivilcelerdir. Bunları hemen sıkmadan önce neden ileri geldiklerini, bunlardan nasıl kurtulunacağını öğrenin. Sinek küçüktür ama mide bulandırır, bunu unutmayın ve ona göre davranın...

Sivilceleri, kara benekleri ve ergenlikleri önlemek için yalnız cilt üzerinde uğraşmak yeterli değildir. Bahar, bağırsaklar ve belirli salgı bezlerinin çalışmaları üzerine etkiler yaparak organizmada değişimlere sebep olur. Ayrıca ışınların ve ışığın kuvvetlenmesi vücuttaki diğer salgı bezleri ile birlikte cilt altındaki bezlerinde faaliyetini arttırır. Epiderm tabakasının muhafazası için bu bezlerin ifraz ettiği yağlı bir madde vardır. Buna biyoloji dilinde sebum derler. İşte bu sebum maddesinin fazlalaşması gözeneklerin tıkanmasına sebep olur.

SEBUM SİVİLCELERİ
Bu sebum maddesi gözeneklerde toplanınca cildin o noktasında sivilceler oluşur ve bu sivilceler havadaki oksijenle temas edince bildiğimiz o kara benekler halini alır. Bu lekeler en çok alında, burun etrafında, çene, hatta omuz ve göğüslerde görülür. En fazla ergenlik çağındaki gençlerle, adet gören kadınlarda rastlanır. Sebumun cilt gözeneklerinde uzun zaman kalması burayı tahriş eder ve neticede ergenlik dediğimiz sivilcelerin meydana gelmesini kolaylaştırır.

GÜZELLİK KREMİ KULLANMAYIN
Cildinizi aşağıdaki losyonla temizleyin. Bu terkibi size her eczanede yapabilirler :
Sabahları : Teressüp ettirilmiş ve yıkanmış kükürt 4 gram, İspirto kafuru 45 gram.
Akşamları : Metalloidik iyot 1 gram, alkol 60 derecelik 100 gram.
Bu iki terkibi sabahları ve akşam yatarken sürün. Krem gibi cildi yağlandıran şeyler kullanmayın. Ergenliklere ve siyah lekelere çok iyi gelen şey güneştir. Güneş ışınları cildi dezenfekte eder, kan dolaşımını arttırır. Böylece ergenlik sivilcelerinin kaybolmasını kolaylaştırır. Yalnız güneşlenmeyi fazla kaçırırsanız sivilcelerin tahrişini büsbütün arttırıp iltihaplanmalarına sebep olabilirsiniz. Güneş banyosu kararında kalmalıdır.

İZ BIRAKMAMASINA DİKKAT EDİN
Yüzünüzdeki sivilcelerle kirli el ile oynamayın. Oynarsanız bu ergenlik sivilceleri flegmon denilen içi cerahat dolu sivilceye dönüşebilir ve iz bırakabilirler. Cildinizi alkolle temizleyin, parmaklarınızı da alkolle temizledikten sonra sivilcelerin üzerine hafifçe basın. Sonra yine alkolle üstlerini silin. Bunda amaç ciltteki fazla yağı almaktır.

MASAJ İYİ GELİR
Sebumun fazlalaşması için bazı özel masajlar çok faydalıdır. Ancak masaj asitli bir pat ile yani yağlı olmayan antiseptik bir patla yapılmalıdır. Eczacılar size böyle bir patı hazırlayabilir. Bu patla cilde masaj yapmak daha iyi olur, böylece gözeneklerin sebumu dışarı vermesi sağlanır.

REJİM YAPMAKTA LAZIMDIR
İlkbahar sivilceleri bazen bağırsakların iyi vazife görmemesinden olabilir. Kış yorgunluğunu toparlayamayan çok fazla doldurmamak yerinde bir hareket olur. Tahammür etmiş şeyleri yememeye bakın. Ekmeği fazla kaçırmayın, baharat, sos, konserve, sucuk, pastırma, salam ve alkolü mümkün olduğu kadar azaltın. Hatta sivilceler geçene kadar böyle şeylere perhiz yapın. Nihayet kabız olmamaya çalışın ki vücudu tedricen zehirleyecek olan toksinler bağırsaklarınızda uzun zaman kalmasın. Hafif müleyyin ilaçlar, yahut mülayemet verici şeyler kullanırsanız bu sıkıntı kalkar.

HORMON TEDAVİSİ
Sivilceleriniz çoksa, yani yukarıdaki tavsiyelerle kurtulacak gibi değilse mütehassıs doktora gidin. Bu gibi hallerde muhtemelen doktor size baharın tesiriyle artan gudde muvazenesizliği hadisesini normalleştirmek için bazı hormonlar tavsiye edecektir. Bu durumda ekseriya hipofiz hormonu tatbik edilir. Bunlar mevzii anestezi ile ve birer ay aralıkla çok kez üç kere tekrarlanır. Ama bir doktor nezaretinde...1960 Hayat Dergisi.