Görgü Ansiklopedisi.


GÖRGÜ ANSİKLOPEDİSİ
HÜLYA : Çoğu zaman kaba ve bayağı gerçeklerle dolu günlük hayatın üzerine çekilmiş pembe tülden bir perde. Aslında Çinliler buna "Saadet tülü" adını takmışlar. Bu incecik tülü yırtmaya uğraşmayıp aksine yırtılmış yerlerini yamamaya çalışın. Bize kuvvet veren zaten bu pespembe perde değil midir ?
HÜSNÜNİYET : İnsan meziyetlerinin en önemlilerindendir. Şayet doğuştan hüsnüniyet sahibi değilseniz hiç olmazsa menfaatiniz icabı olmaya çalışın. Hayat yolunda başka türlü ilerlemenize imkan yoktur.
HÜZÜN : Hüzünlü ifadeyi kendinize saklasanız daha iyi olur. Olur olmaz şeyler için acındıracak bir çehre takınmayın. Yüreğiniz kan ağlasa bile belli etmemeye çalışın. Hasılı "merhaba hüzün" yerine, "elveda hüzün" demeye gayret ediniz.

ISLAK ÇALMAK : Sokakta yürürken, büroda çalışırken, dostlarınızla sohbet ederken az önce radyoda dinlediğiniz bir parçayı ıslıkla çalmamaya gayret edin. Çünkü bu sadece köpeğinizi çağırırken yapabileceğiniz bir iştir.
ISRAR ETMEK : "Allah aşkına şu pilavdan biraz daha alın" veya "Aşuremi beğenmediğiniz için yemek istemiyorsunuz" gibi basmakalıp sözler artık tarihe karışmıştır. Hem yemeğe davet ettiğiniz insanlardan pilav veya aşurenizden üç tabak birden yemelerini istemeye hiçbir hakkınız yoktur. Sonradan bedduaya uğramamak için bu sevdadan vazgeçmenizi tavsiye ederiz.
İÇKİ : Misafirlikte size ikram edilmiş olan şeyden bir bardak daha isteyebilirsiniz ama likör ikram edilmişse o bir tek kadehçik ile yetinmeye bakın. Çünkü bir ikincisini istemek veya içmek görgü kaidelerine aykırıdır.
İÇKİ KAMIŞI : Buzlu limonata veya benzeri içkiler uzun bir bardak içinde ve kamışla servis edilmişse bu kamışın içine üflemek, onunla oynamak veya içkiyi içtikten sonra bardağın kenarına koymak doğru değildir...1960