Madam Helena Rubinstein'ın Hikayesi


MADAM RUBINSTEIN'IN HİKAYESİ
Güzellik müstahzarları sanayisinin değer bir kraliçesi de Helena Rubinstein'dır. Madam Rubinstein bir kavanoz yüz kremi ile yarım asırda bir dolarlık bir sanayi merkezi kurmayı beceren ender kadınlardandır. Onun hikayesi güzel parfümlerin bol olduğu fakat kadın güzelliğini koruyan veya daha belirten güzellik malzemesinin bulunmadığı 1900 yılından başlar.
Polonyalı bir ailenin kızı olarak Zürih'te tıp tahsil ederken kan ve anestezi kokularına dayanamayarak üniversiteyi terk eden genç Helena Rubinstein'ın en büyük arzusu sevdiği mektep arkadaşıyla evlenmekmiş. Fakat bu arzusu ailesinin muhalefeti yüzünden yerine gelemeyince o avunmak ve yeni ufuklar aramak için Avustralya'ya göç etmiştir. Çiftliklerden birinde bulduğu işine devam ederken diğer işçi kadınların güneşten yanmış ciltleriyle kendi pürüzsüz cildi bir tezat teşkil etmekteymiş. Bir gün beraber çalıştığı kadınlardan birinin yüzüne beraberinde Avustralya'ya götürdüğü bir kavanoz kremden sürmesi onun hayatının akışının bir anda değişmesine sebep olmuştur. Kremin bu sert yüzde yaptığı mucize tesiri gören kadınların isteği karşısında Polonya'dan getirtemediği, formülü ailesine ait bu kremden üniversitede edindiği bilgilere dayanarak kendi imal etmeye başlayınca bugünkü Helena Rubinstein'ın temelleri atılmıştır.
İlk defa Sydney'de bir güzellik salonu açan Madam Rubinstein, gündüzleri müşterilerini kabul ediyor geceleri ise cilt bakımı ve sıhhati hakkındaki derslere devam ediyormuş. 1904'de salonunu açtıktan 2 yıl sonra Avustralyayı çantasındaki 75.000 dolarla terk eden Helena Rubinstein'ın dünya çapında iş kadını olması asıl 1908'de Londra'da açtığı salonla başlar. Londra'nın en kibar muhiti Mayfair'de bir zamanlar Salisbury Markisinin kralları ağırladığı evinde yerlerin renkli mermerleriyle bir ahenk yapan tavanların harika güzellikteki freskleriyle süslenmiş muhteşem salonunu açınca bu gerçek bir hadise olmuştur. Çünkü devrin aristokrasisinin ve zengin hanımlarının uğrağı olan "Helena Rubinstein Güzellik Salonu" Avrupa'nın hakiki ve ilk "Maison de beauté"si olmuştur.
1912'de Paris, 1915'de New York salonlarını da açtıktan sonra Helena Rubinstein güzellik müstahzaratı bir kuşak gibi dünyayı sarmaya devam etmiştir. Bugün Madam Rubinstein'ın salonlarında 100.000'e yakın kişi çalışmaktadır...1962 Hayat Dergisi.