LONDRA'DAN EDİBE DOLU YAZIYOR = TEHLİKELİ ALAKALAR SAHNEDE


LONDRA'DAN EDİBE DOLU YAZIYOR = TEHLİKELİ ALAKALAR SAHNEDE
Bir Stratford-on-avon'a, iki Londra tiyatrosuna sahip "Royal Shakespeare Theatre Company"nin dinamik ve genç müdürü Peter Hall, tiyatro alemindeki cesur hamlelerine devam ediyor. Son olarak Aldwych theatre'da Choderlos de Laclos'un "Les liaisons dangereuses" (Tehlikeli alakalar) isimli eserinden sahneye adapte edilen "The art of seduction" (Baştan çıkarma sanatı) programlarına aldı.
Laclos'un kişilerinin karşılıklı mektup yazışması şeklindeki bu romanı 1782'de Fransa'da yayınlandığı vakit büyük skandallara sebep olmuş ve 19. yüzyılda satışı yasak edilerek mevcut nüshalar yakılmıştı. Son yıllarda Roger Vadim'in karakter ve kıyafetleri zamanımıza uydurarak filme aldığı eser yeniden önem kazanmış, fakat bu defada Fransız hükümeti filmin Fransa dışına çıkmasını yasak etmişti. Önce Aldwych ayarında Shakespeare veya dünya klasiklerine sahnesinde yer veren bir tiyatroda "The art of seduction" gibi sansasyonel bir oyunun temsiline muhafazakarlar itiraz ettiyse de John Barton'un adapte, idare ve sahnede yazar anlatıcı rolünü aldığı oyun çok büyük bir ilgiyle karşılandı.
Laclos'un iki baş kahramanı iki profesyonel ahlak düşkünü; Markiz de Merteuil (Irene Worth) ile Vikont de Valmont (Keith Michell) (fotoğrafta) bir zamanlar birbirlerine aşıktırlar, birbirlerinden soğudukları zaman başka alakalar belirir. İki genç sevgiliyi ayartmak veya evli bir kadını baştan çıkarmak gibi Laclos zarafet ve şıklığın arkasına gizlenmiş sefih bir sosyetenin maskesini düşürüyor. Cinsi entrikalarda kadının kaybedeceği daha fazladır, onun için o daha kurnaz davranmalıdır. Tecrübesiz genç kız veya mağrur evli kadın günün birinde bu hilekar namus düşmanlarının eline düşecek ve iğfal edilecektir. Fakat sonunda onlarda cezalarını bulacaklardır. Nitekim Vikont, sevgilisini iğfal ettiği gencin eliyle öldürülürken, Markiz'in de yüzü çiçek hastalığından delik deşik olmaktadır...1962