1960 San Francisco Fotoğrafları


ADIM ADIM AMERİKA = SAN FRANCISCO
(Röportaj ve Fotoğraflar : Sadun Altuna)
Zürich kadar temiz, Paris kadar zarif Hong Kong kadarda renkli olan San Francisco aynı zamanda gökdelenleri, dev köprüleri, daima müşterisi bulunan ünlü hapishaneleri ve rengarenk ilanları ile Amerikanın ta kendisidir.
Şehrin yokuşlarını yıllar yılı büyük bir sabırla tırmanan ve şehri sembolü olan müzelik tramvay "Cable car" market street'teki dönüş rampasında hala elle itilerek çevriliyor.
Patlamış mısır kokan ve çoğunda açık saçık filmler gösterilen tipik Amerikan sinemalarının sıralandığı Market street şehrin can damarıdır.

1848 yılının ılık bir yaz sabahı "Eagle" isimli gemi San Francisco limanında demirlediği zaman sahile çıkan iki Çinli erkekle bir Çinli kız kimseye sezdirmeden şehrin renkli kalabalığına karıştılar. Bir yıl sonra burada 500, onu takip eden senede 70.000 Çinli vardı. Çin ana vatanı dışında sarı ırkın yeryüzündeki bu en büyük iskan bölgesinde ise başka yüz binlerce Çinli yaşıyor.  

İşte kar gibi beyaz gökdelenleri, kıvrık damlı Çin evleri, türlü mezheplere mensup misyon binaları, tapınakları ve sayısı 29'u bulan dimdik yokuşları ile Pasifik sahillerinin kraliçesi San Francisco şehri.  

İklim yönünden dünyanın talihli şehirlerinden olan San Francisco'da Şubat'ta da yalın ayak dolaşılabilir...1960