1960 NATO İstanbul toplantısı NATO'nun beyleri


Nato'nun beyleri : Nato üyesi devletlerin hariciye vekilleri Nato ilkbahar toplantısının açılışında Nato genel sekreteri Spaak'la beraber kürsüde yer almışlardı. En üst sırada sağda Spaak, onun yanında Lange (Norveç), onun yanında da Fatin Rüştü Zorlu (Türkiye), ikinci sırada sağdan itibaren Herter (Amerika), Lloyd (İngiltere), Mathias (Portekiz), Luns (Hollanda), Schaus (Lüksemburg), Segni (İtalya). Üçüncü sırada da gene sağdan Gundmundsson (İzlanda), Averof (Yunanistan), Von Brentano (Almanya), De Murville (Fransa), Krag (Danimarka), Green (Kanada), Wigny (Belçika) oturuyordu. Heyetlerin diğer mensupları salonda, basın mensupları ise salonun balkonunda yer almışlardı. Vekillerin en hareketlisi Marville, en hareketsiz olanı Herter idi.  

Toplantının enteresan simaları : Solda Hayat fotoğrafçısına otomobilinde hususi bir poz verirken görülen Herter başta geliyordu. Hareketli ve Natuk Nato genel sekreteri Spaak (yukarıda solda) memleketinin mukadderatı Nato'nun başlıca işi olan Almanya hariciye vekili Von Brentano (sağda) toplantının diğer enteresan simalarından sayıldı.  

Belediye sarayının muazzam camekanları arkasında bir de lokanta kurulmuştu. İşlerini bitirenler buraya gelip çarçabuk yemek yiyor sonra tekrar işlerinin başına dönüyorlardı. Karşı taraftaki balkonlardan da İstanbullular bu renkli ve hareketli alemi doya doya seyrettiler...1960