GÜNEŞ BANYOSUNUN FAYDA VE ZARARLARI


GÜNEŞ BANYOSUNUN FAYDA VE ZARARLARI
Havalar adamakıllı ısındı. Eminiz ki hepiniz bir an evvel denize girmek, güneş banyosu yapmak için sabırsızlanıyorsunuz. Normal bir güneş banyosunun herkes için ne kadar faydalı olduğu malum.
* Güneş banyosu ergenlik sivilcelerinin iyileşmesine
* Yüzdeki siyah noktaların azalıp, kaybolmasına
* Yağlı ciltlerin kuruyup parlak görünmemesine yardım ettiği gibi
* Kemiklerimiz için en fazla lazım olan d vitamini almamızı sağlar. Fakat ciltleri kuru ve yaşı otuzu aşmış olan hanımlar unutmamalıdır ki, yazın ciltlerine daha fazla bir itina göstermedikleri taktirde yaptıkları güneş banyosu ciltlerini bozar.
* Kuru ciltler her gece muntazaman yüzlerine "mousturizing lotion" nemlendirici losyon veya krem sürmeli, gündüz de "nourishing" besleyici kremler kullanmalıdırlar. Ancak bu suretle ciltlerinin pul pul kabarmasını önlemiş olurlar.
* 30 yaşını geçmiş hanımlar ciltlerinin güneşten kavrulmamasına dikkat etmeli, onları vitaminli kremlerle beslemelidir.
* Bebek bekleyen anneler de, umumiyetle bu zamanda ciltleri daha kuru olduğu için 2 ayla 7 ay arasında çok sıcak güneşten sakınmalıdırlar.
* Yüzlerinde ultraviyolenin tesiriyle çil ve leke bulunan kimseler, beyazlatıcı veya koruyucu kremler sürmeden ve yüzlerini de ince bir örtü ile örtmeden güneş banyosu yapmamalıdırlar. Aksi taktirde lekelerin renkleri güneşin tesiriyle koyulaşacağından onları pudra ve fondasyon ile gizlemek mümkün olmayacaktır...1962