Mark Spitz altın madalyaları, bizimkiler hatıra eşyaları topladı


MARK SPITZ ALTIN MADALYALARI, BİZİMKİLER HATIRA EŞYALARI TOPLADI...
Münih olimpiyatlarının tarihe geçen unutulmaz çocuğu Amerikalı yüzücü Mark Spitz oldu. Muhteşem açılış töreninden hala bahsedilen olimpiyata katılmış 124 ülkeden yüzünün takımından fazla madalya toplayan 22 yaşındaki Spitz, yunus balığı gibi dalıp çıktığı ve altın madalyalardan birini kazandığı kelebek yüzüşü sırasında görülmekte.

Bir olimpiyat daha tarihe karıştı. Eğer olaylarla başlayıp gözü dönmüş Filistinli gerillalar tarafından kana bulanmasa idi Mühin'teki 20. olimpiyat oyunları iki yanıyla anılacaktı. Mark Spitz, Shane Gould ve sürprizler.
Mark Spitz tek başına 7 altın madalya alırken Türkiye'nin 46 kişilik kafilesinden ne yazık ki 7 bronz madalya alan bile çıkmadı.
Spitz yapılmış olan 20 olimpiyatın altın sporcuları olan Jim Thorpe, Paolo Nurmi, Jesse Owens'ı bu başarısı ile tahtlarından indirdi. Spitz 1968'de katılmış olduğu Mexico olimpiyatlarında yalnızca 1 bronz, 1 gümüş madalya alabilmişti. O zaman büyük laflar ettiği için antrenörü ona şöyle demişti : "Hey Yahudi ! Hani senin altın madalyan ?..." 1972'deki olimpiyatta 200 metre kelebek müsabakasında altın madalyayı kazanınca hemen eski hocasını buldu ve madalyayı uzattı : "Buyurun altın madalyayı, bunlardan daha çok alacağım..." dedi....

Mark Spitz madalyaları toplarken bizim kafile hatıra eşyaları toplamakla meşguldü. İşte, İsmail Akçay bira bardağı seçiyor. Olimpiyat şerefine içmek için olsa gerek...1972