Ütünün de Kolaylığı Var...


Ütünün de Kolaylığı Var
Giyim eşyasını güzel gösteren ütüsüdür. Bir elbise ne kadar güzel dikilmiş, bir el örgüsü ne kadar itinayla yapılmış olursa olsun iyi ütülenmemişse güzelliğini zarafetini ve dolayısıyla değerini kaybeder. İyi ütü yapmak aslında büyük kabiliyet isteyen bir iş de değildir. Sadece ütülenecek eşyanın cinsini ve kumaşının özelliklerini göz önünde tutarak ütülemek yeter. Burada sizlere ütü yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları hatırlatıyoruz...
Pamuklular : Ütülenmesi en kolay olan kumaş pamuklulardır. Ütüye başlamadan önce ütülenecek parçayı hafifçe ıslatmak iyi olur. Ütüye tersinden başlamalı, ütünün fazla sıcak olmamasına dikkat etmelidir.
Yünlüler : Saf yünlü kumaşlar genellikle çok sıcak ütüyle ütülenir. Ama ütü yaparken ütünüzü bir ileri, bir geri götürmemeli ütüyü daima bir yönde hareket ettirmelisiniz. Yünlüler ütülenir İken çok kuru, ya da çok yaş olmamalıdır.
Özelliği olan dokular : Yünlü ve pamuklu trikoları daima ıslak bir tülbentle ütülemek gerekir. Ütüyü eşyanın boyuna sürmelisiniz. İşlemeli kısımları ütülerken de işlemelerin altına kalın kağıt koymanız faydalı olur.
Danteller : Ütüyü motiflerin tersinden sürmek gerekir. Ütü tahtanızın üzerine de bir havlu yayın.
Sakın unutmayın ! : Ütü yaparken ütünüzün burnunu daima kumaşın doğrultusunda tutun. Beldeki işlemeli kısımlara ütüyü daima aşağıdan yukarıya doğru sürün. Plili etekleri ütüleme öncesi plilerini teyelle tutturun. 1973