Yabancı Gelinlerimiz : Hazel Sporel.


Hazel Sporel hanım kızıyla vazgeçemediği çay masası başında.
İngiliz gelin Hazel Sporel
Dedesinin babası Sir James William Whittell 1809'da İstanbul'a gelip Moda'ya yerleştiği için bayan Hazel Sporel Moda'da doğmuş. Tahsilini Londra'da yaptığı gibi çalışmaya da orada başlamış. Ailesinde Türk'le evlenen olmadığı için o da evlenmek hususunda bir Türk düşünmüyormuş. Fakat karşısına zeki rıza bey çıkınca her şey değişmiş. Hazel hanım, Zeki Rıza Sporel beyin batı görüşlülüğü temizliği ve itinalı giyinip kibar tavırlı oluşu yüzünden evlenmeyi kabul etmiş. Diğer ve en önemli hususta çok iyi bir annesinin olmasıymış. Çünkü zencilerle (siyahi ile) olmamak şartıyla iki ayrı milletten iki kişinin evlenmesini normal karşılayan bayan Sporel'e göre bir Türk ile bir Avrupalının evlenmesinde en önemli rolü oynayan, din ayrılığı dolayısıyla iki taraf ailelerin anlaşamaması. Tarafların aileleri din konusunda bir anlaşmaya varamazlarsa evlilik ya kısa ömürlü veya geçimsizliklerle dolu oluyormuş. Sporel'lerin evliliklerinde önce aileleri anlaştığı için şimdi arkada bıraktıkları 25 mesut yılı kutlamaya hazırlanıyorlar. 
Başlangıçtaki karşılıklı anlayış sebebiyle ki tek çocukları Feyhan Zorlu'nun yetiştirilmesi çok kolay olmuş. Halen her pazar kiliseye giden bayan Sporel, kızında bir din ve Allah fikri olması için onu da beraberinde götürüyormuş. Fakat sonra babası Türk olduğu ve çocuğunun tabiiyeti gibi babasının dinini de almasının gerektiğini düşünerek onu kayın validesinin nezaretinde İslam dini ve Türkçe öğrenmeye terk etmiş. Büyüdüğü zaman da kızının bir Türk'le fakat İngilizce konuşan bir Türk'le evlenmesini arzulamış. Allah bu isteğini kabul etmiş. 
Sporel'lerin evinde hem Protestan hem de bizim dini bayramlarımız kutlanıyor. Fakat her ikisinin de fakire yardımı sağlayan tarafları seçilmiş. Bayan Sporel kendi çapında toplumumuzun dertleriyle de ilgili. Kurucusu ve idare meclisi üyesi olduğu Florence Nightingale hemşire okulunun yeni binasının mayıs ayındaki açılışına hazırlanıyor. Yardım dernekleri için gereken parayı burada bulamadığı vakit Londra'ya gidiyor ve dostlarından topluyor. Şimdi Londra'da daimi bir yardım komitesi kurmayı tasarlıyor. 
Hazel hanım, Zeki Rıza beyin ev işlerine karışmamasından çok memnun. Kızına göre kendisini tam bir Türk gibi hisseden bayan Sporel'in İngiliz kaldığı iki şey varmış. Beş çayı ve on bir kahvesinden vazgeçememesi. Beraber içtiğimiz beş çayı her şeyiyle İngiliz idi...1964