Sinirli Misiniz ? Size 10 Tavsiyemiz Var !


SİNİRLİ MİSİNİZ ?...
SİZE 10 TAVSİYEMİZ VAR !
Bütün vücudunuzun kırılıp dökülmesinden mi şikayet ediyorsunuz ? Her tarafınız tepeden tırnağa ağrıyıp, sızlıyor mu ? Yorgunluktan kıpırdayacak haliniz mi yok ? En basit işler gözünüzde büyüyüp sizi ürkütüyor mu ? Canınız yatağa girip haftalarca kıpırdamadan yatmak mı istiyor ?
Belli ki sinirlerinizi gevşetmesini bilmiyorsunuz ! Evet, gergin sinirlerinizi gevşetmeyi... Bu yüzden hayattan zevk almamaya başladınız. İşlerinizi zamanında yetiştiremiyorsunuz. Bütün benliğinizi bir bıkkınlık, bir bezginlik kaplamış durumda...
İşte size bütün bunlardan kurtulmanın 10 çaresi... Hemde kendi gayretinizle :

1- Kedileri gözünüzün önüne getirin... Bir kenarda miskin miskin uyuklarken yuvarlanan bir top ya da camda bir sinek görünce birden nasıl ok gibi fırlarlar... Kediler daima çevik, daima atılgandır. İnsana sanki etten kemikten değilde sanki lastikten hissini verir. İşte daima formda olmanın sırrı da buradadır. Devamlı olarak sinirleri gevşetmek insana çeviklik, canlılık, sağlık verir. Pek çoğumuz kaslarımızı yeteri kadar çalıştırmayı bilmeyiz. Kaslarımız çoğu zaman hareketsiz kalır. Bunun sonucu olarak da kan dolaşımı olmaz. Bunun için günde birkaç kere iyice gerinmek ve özellikle sırt ve baldır kaslarını ihmal etmemek gerekir.
2- Duruşunuzu düzeltin ! Kusurlu duruş fazla çalışmaktan ileri gelmeyen yorgunluk ve kesiklik hissinin başlıca sebebi olabilir. Dik durun, başınızı omuzlarınız üzerinde dik tutun. Öne eğik bir baş, kamburu çıkmış bir sırt insanı en azından saatlerce yol yürümüş kadar yorar. Bu şekilde solunum zayıflar ve yeteri kadar oksijenle beslenemeyen kaslar çabuk yorulur.
3- Size belki garip gelecek ama günde birkaç kere başınızı önünüze eğerek dinlenin. Bunun içinde çalıştığınız masadan kalkıp açıkta bir iskemleye oturun. Kollarınızı, bacaklarınızı,bütün kaslarınızı gevşetin, başınızı sanki uyuyormuş gibi öne eğin. Bu hareketi günde birkaç dakikadan 2-3 kere yaparsanız dinlendiğinizi göreceksiniz.
4- Eğer gündüzleri çalışıyorsanız ve eve döndükten sonrada başka işler yapmak mecburiyetinde iseniz yere sırt üstü uzanın, kollarınızı ve bacaklarınızı uzatın. Gözlerinizi kapatın, hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Bunun içinde dikkatinizi herhangi bir kasınız üzerinde toplayın. Birkaç dakika böylece yattıktan sonra yavaş yavaş düşüncelerinizi toplayın. Bu kısacık dinlenmenin ne kadar faydalı olduğunu görerek şaşıracaksınız.
5- Daha iyisini mi istiyorsunuz ? Sıcak bir banyo yapın. Banyodan hemen sonra içi kıl dolu eldivenler giymiş birinin vücudunuza hafif hafif masaj yapması da çok faydalı olur. Üzerine buzlu olmamak şartıyla soğuk duş yapmakta iyi sonuç verir.
6- Bütün vücudunuzun kıyıldığını hissettiğiniz ve içinizden hiçbir şey yapmak gelmediği zamanlar dışarı çıkıp bir müddet yürüyün bunun çok faydası olabilir. Bu yürüyüş kan dolaşımınızı hızlandırır,vücudunuza canlılık verir. Havasız bir yerde hele çevreniz fazlada sıcaksa, uzun süre kalmamaya gayret edin.
7- İnsanın kendini yorgun ve bezgin hissetmesindeki etkenlerden biride organlardan bir veya birkaçının gerektiği şekilde çalışmamasıdır. Bu durumda bir doktora muayene olarak sebebin kesinlikle ortaya çıkarılması gerekir. Gizli bir iltihaplanma, bağırsağın, karaciğerin, safra kesesinin iyi çalışmaması ilk akla gelen ihtimallerdir. Ayrıca kötü beslenme, düzensiz yaşama tarzı bu gibi durumlara sebep olabilir.
8- Günümüzde pek çok kimse özellikle kadınlar sabahları kahvaltı etmemekte öğle yemeği yemektedirler. Sabah kahvaltısı bir bardak çayla nadiren bir simit, öğle yemekleri de iki sandviç haline gelmiştir. Bunun sonucu olarak da yeteri kadar beslenemeyen kaslar en hafif bir çalışmayla bile yorulmakta. Bu da sinirlerin gerilmesine sebep olmaktadır. En iyi çare sabahları kahvaltı etmek ve öğleleri normal bir yemektir. Gözetilecek olan husus, az yağlı ve az şekerli besin maddelerinin tercih edilmesidir.
9- Unutmamak gerekir ki, şişmanlamamak için az yemek yemek her zaman iyi sonuç vermez. Vücudun normal şekilde beslenmesi başka, çok yemek yemek başka şeylerdir. Tamamen yağsız ve şekersiz besin maddeleriyle yapılacak bir perhiz rejimi insana müzmin bir yorgunluk, bezginlik ve bitkinlikten başka bir şey kazandırmaz !
10- Nerede ve ne zaman olursak olalım iyi havalandırılmış bir odada uyumak, çok sigara içmemek, aşırı alkol kullanmamak, uyku ve yemek saatlerine uymak dikkat edilmesi gereken en önemli sağlık kurallarının başında gelir. Bütün bunları yerine getirdiğimiz zaman kendimizi eskisinden daha formda hissetmememiz imkansızdır...1970 Hayat Dergisi.