Yunanlı armatör Stavros Niarchos, Napoleon Bonaparte'ın silahlarını aldı.


Yunanlı armatör Stavros Niarchos, Napoleon Bonaparte'ın silahlarını aldı...
Londra'nın en ünlü antikacılarından biri geçenlerde bir hanımefendiye ait paha biçilmez antika eşyanın açık arttırma ile satışa çıkarılacağını ilan etmişti. Açık arttırmanın yapılacağı gün müzayede salonunu şöhretli kadınlar doldurdu. İsmi açıklanmayan hanımefendiye ait paha biçilmez eşya gerçekten büyük merak uyandırmıştı. Fakat açık arttırma saati gelip meçhul hanımefendiye ait gümüş kaplama antika bir tüfekle iki tabanca ortaya çıkınca herkes şaşırdı.
Napolyon'un silahçı başı Nicholas Boutet'nin imzasını taşıyan silahlar 19. yüzyılın başında yapılmıştı ve büyük bir ihtimalle Napolyon kendisi için sipariş etmişti.
Açık arttırma başladığı zaman salonda tam bir sükunet hüküm sürmekteydi. Açık arttırma Türk parasıyla 1000 liradan başladı. Bir Amerikalı 1.200.000 lira ile arttırmanın havasını elektriklendirdi. Fakat sonunda silahlar bir başka antikacının üzerinde kaldı. John Partridge adındaki antikacı üç silah için 1.600.000 lira ödedi. Fakat bunları kimin hesabına aldığını da açıklamadı. Londra'da dolaşan söylentilere inanmak gerekirse. John Partridge silahları Niarkos adına satın almıştı. Yunanlı armatör bunları Louvre müzesine hediye edip Fransızlara bir jest yapmak niyetinde...1971