10 Dakikada Jimnastikle Güzellik.


10 DAKİKADA JİMNASTİKLE GÜZELLİK
Vücut güzelliğini muhafaza etmek, iyi bir form tutabilmek için rejimle birlikte vücut hareketinin de şart olduğu artık bilinen bir gerçektir. Fazla oturmak insanları hantallaştırır. Halbuki her gün yapılan 10 dakikalık bir idman insana enerji verir, vücut hatlarını güzelleştirir ve genç kalmasını sağlar. Şimdi size bu imkanı sağlayacak 6 basit hareket sunuyoruz.

* Bir iskemlenin önünde düz durun. Sonra sağ bacağınızla resimde görüldüğü gibi iskemlenin üzerinde daire çizin. Bunu yaparken sol bacağınızla hafifçe zıplayın. Eski vaziyetinizi alın. Hareketi her iki bacağınızla 12 defa tekrar edin.
* Koltuğa oturun. Omuzlarınızı arkaya yaslayın. Kollarınızı yukarı kaldırın ve omuzlarınızla başınızı arkaya doğru iki defa gerin. Hareketi yaparken derin nefes alıp nefesinizi tutun. Öne doğru eğilin. Parmak uçlarınızı tutun. Başınızı aşağı doğru sallarken nefes verin. Bunu 10 defa tekrar edin.
* 2 No.lu harekette oturmuş olduğunuz gibi kalın, kollarınızı başınızın üstünden geçirerek geriye doğru büyük daireler çizin. (Bunu yaparken ense adalelerinin gerilmesi şarttır.) Sonra başınızı serbestçe arkaya düşürün ve derin nefes alıp sırtınızı gerin. Bu hareketi 10 defa tekrarlayın.
* Koltuğa oturun. Koltuk başlarına sıkıca tutunup ayağa kalkın, nefes alıp tutun. Bacaklarınızı gerin ve birini arkaya doğru kaldırıp nefes verin. Bunu her bacakla 10 defa tekrarlayın.
* İskemleye tutunun. Vücudunuzun üst kısmını öne doğru eğin. Bacaklarınızdan birini arkaya doğru hızla uzatın ve eski vaziyetine getirin. Hareketi her iki bacakla 10 defa yapın.
* Koltuğun kenarına dayanın. Başınızla havada (T) harfi çizin. Nefes alın. Ağırlığınızı parmak uçlarına verip, vücudunuzu öne doğru eğin. Nefes verin. Hareketi 10 defa yapın...1970