Burası Londra... Edibe Dolu yazıyor.


BURASI LONDRA
Edibe Dolu, yazıyor.
* Londra'da 17 yaşındaki Valerie Stratford'un 21 yaşındaki Harry Roger Webb ile 10 Şubat'ta evleneceklerini bildiren davetiyeleri gören birçok genç kızın yüreği hopladı. İlk bakışta her gün yüzlercesi işitilen basit bir düğün ilanı gibi görünüyorsa da, Harry Roger Webb'in İngiliz gençliğinin yeni ilahı Cliff Richard'dan başkası olmadığı anlaşılınca iş değişti. Fakat işin garip olan tarafı genç şarkıcının bu düğünden haberi olmayışıdır. Kendisi hayretini telefonda : "Miss Stratford'u hayatımda ne gördüm, ne de konuştum. Bu hususta dünyanın en fazla hayret eden insanı benim. Daha en az 5 yıl evlenmek niyetinde değilim. Açıkçası hali hazırda sevgilim bile yok." diye belirtti. Fakat bu muammanın mahiyetinin anlaşılması gecikmedi. Arkadaşlarıyla iddiaya tutuşan Valerie bunun bir oyun olduğunu ve arkadaşlarına cesaretini göstermek için bu işi yapmış olduğunu açıkladı.
* Her yıl Nisan ayının ilk haftası neticeleri ilan edilen İngiliz Oscarı "British film academy awards"ın 1961'in namzetler listesi ilan edildi. Hala İngiltere'nin çeşitli yerlerinde gösterilmekte olan "A taste of honey" isimli İngiliz filmi, altı değişik kategoride namzet gösterilmesiyle başta geliyor.
* Hakkında çok konuşulan "My geisha" nihayet Londra'da gösterilmeye başlandı. Büyük bir film olmamakla beraber rahatça, zevkle seyredilen "My geisha" Hollywood'un ezeli dertlerinden olan yıldızlarla evli erkeklerin problemlerine dayanıyor. Hakikatte filmin prodüktörü Steve Parker, yıldızı Mrs. Steve Parker yani Shirley MacLaine olduğuna göre filmin sahihliğine inanılabilir. Filmde Shirley MacLaine, Lucy Dell isimli tanınmış bir komedyen. Yves Montand onun filmlerini idare eden rejisör, yani Mr. Lucy Dell'dir...1962