Büyük Aşklar, Büyük Aşıklar.. Napoleon Bonaparte & Josephine Aşkı.


BÜYÜK AŞKLAR, BÜYÜK AŞIKLAR...
JOSEPHINE'İN ISTIRABI
Dünyayı fethetmek sevdasına dülen Napoleon, Josephine'in aşkına mağlubiyet acısını bile tatmıştı. Fakat Josephine tahta bir varis kazandıramayınca Napoleon kalbinin imparatoriçesinden istemeyerek ayrılmak zorunda kaldı.
NAPOLEON BONAPARTE
Tarihin ünlü kumandanı ve devlet adamı Napoleon Bonaparte sırf çocuğu olmadığı için sevgili eşi Josephine'den ayrılmaya karar verirken hiç şüphesiz hayatının en acı dakikalarını yaşamıştı...

Masallara konu olan büyük aşk hikayelerine gerçek hayatta pek az rastlanır. Ancak geçmiş devirlerdeki fırtınalı aşkların kahramanları sevdikleri uğruna itibarlarını ve istikballerini tehlikeye atmaktan dahi çekinmeyecek kadar kendilerini kalplerinin sesine kaptırmışlardır. Ve çoğunlukla tarihteki büyük aşklar insanlara pahalıya mal olmuştur. Bu hafta sizlere tarihe geçmiş en meşhur aşklardan birkaçını sunuyoruz :

Napoléon ile Josephine
1795 yılının ekim ayında tanışmışlardı. Aralık ayında ise Napoleon kaleme sarılmış "Tatlı ve eşsiz Josephine" diye başlayan bir mektup yazmaya koyulmuştu. Düşman ordularını tir tir titreten ünlü komutan "Kalbime nasılda nüfuz ediyorsun ? Üç saat sonra seni tekrar göreceğim. O zamana kadar bin öpücük, benim tatlı sevgilim. Fakat sen sakın öpücüklerime karşılık verme. Çünkü onlar benim kanımı yakıp tutuşturuyor." diyordu.
O tarihte İtalya'daki Fransız ordusunun başına getirilmiş olan genç Napoleon Bonaparte kendisine tarihin en büyük aşklarından birini yaşatan Josephine'i düşünmekten çalışamaz olmuştu. Sevdiği kadın yanındayken kendinde dünyalara hükmedecek kudreti buluyor fakat Josephine'siz kalınca şaşkın ve aciz çocukların durumuna düşüyordu.
Genç kumandan emrine verilen ordunun başına geçmek için İtalya'ya giderken Josephine'e "İtalyayı fethedeceğim sonrada seni yanıma aldırtacağım. Zaferi birlikte kutlayacağız." demişti. Zaferden sonra sözünü tutmuş, Josephine'i İtalya'ya getirmişti.
Napoleon ile Josephine 1796 yılında evlendiler. Böylece dillere destan olan büyük bir aşkın mutlu sona ulaştığı sanılmıştı. Ne çare ki kader sevgililere acı bir sürpriz hazırlamakta idi. Napoleon Fransız imparatoru olarak tahta geçmiş, kalbinin imparatoriçesini Fransa imparatoriçesi yapmış fakat aradan yıllar geçtiği halde Josephine ona bir evlat kazandırmamıştı. Çevresinin baskısı yüzünden Napoleon sevdiği Josephine'den ayrılmak zorunda kaldı. 13 yıl süren evlilikten sonra aradaki bağların kopması güç olmuştu. Josephine bu acı ayrılığın tesirinden asla kurtulamadı. Ama Napoleon'da Josephine'i asla unutmadı.... 1970 Hayat Dergisi.