Fuara Rağmen İzmir'de Oteller Boş Kaldı.


FUARA RAĞMEN İZMİR'DE OTELLER BOŞ KALDI...
İYİ NİYET ELÇİLERİ : Bu yıl fuara ilk defa bir yabancı folklor ekibi, Fransız üniversitelileri katılmıştı. İzmir turizm ve folklor derneği ile birlikte programa çıkan Fransız gençleri, gündüzde sokak gösterileriyle halkın ilgisini topluyorlardı.

39. fuar bu yıl İzmir'e beklenen hareketi getirmedi. 10.000 afiş, 2.500 pankart ve 25.000 broşürle yurtta ve yabancı ülkelerde tanıtılmaya çalışıldığı halde, hayli sönük geçti.
O kadar ki, yıllardan beri bütün fuar süresince tıklım tıklım dolu olan otellerin bile bu sene boş kaldığı görüldü. Son bir hafta içinde ziyaretçileri artan İzmir fuarında yıllardan sonra Birleşik Arap Cumhuriyeti temsil edilmişti. Birleşik Amerika ise "namevcuttu".
Devlet kuruluşları içinde planlama teşkilatının ilk defa düzenlediği pavyon ilgi gördü. Bu pavyondaki ışık oyunlarıyla süslü vitrinlerde büyük devlet yatırımları gösteriliyordu.
39. fuarın özelliğini Basmahane semtinden girişi olan ışıklı tünel teşkil etti. Bu tünelde ziyaretçiler kendilerini bir saray havasında hissediyorlardı. Yabancı devlet pavyonlarına gelince. Rus pavyonunun itinayla düzenlenmesine karşılık, Endonezya pavyonunun son derece derbeder olduğu gözden kaçmadı. 39. İzmir Enternasyonal fuarı belki umulan ilgiyi görmedi fakat Ajda Pekkan, Esin Afşar, Durul Gence gibi sanatçıların çalıştıkları gece kulüpleri dolup taştı. Halka parasız olarak verilen Türk musikisi konserleriyle yerli ve yabancı folklor ekiplerinin folklor gösterileri fuara renk kattı. 

FUARDA GECE
İzmir fuarının gece manzarası nefisti. Pavyonlar, gazinolar rengarenk ışıklarla donanmıştı ve pırıl pırıl parlıyordu. Hele Sanayi bakanlığının önünde fıskiyeli büyük havuzu olan muhteşem pavyonu ziyaretçileri kendine çekiyordu...1970