Feyzi Özbakır & Mehmet Ateş 1970.


PULDAN VE ÇÖPTEN BİR DÜNYA
Feyzi Özbakır pullardan "Meşhurlar ressamı" unvanını kazandı. Mehmet Ateş'te kibrit çöpünden kuleler yapıyor.
KİBRİT ÇÖPÜNDEN : Bu kuleye kırılanlar, hırstan parçalananlar hariç 100.000 kibritin çöpü gitmiş. Mehmet Ateş "450 lira kibrit, zamk parası harcadım." diyor.
HUŞU : Feyzi Özbakır'ın 50 tablosundan biri. 15.000 pul sarfı ile meydana gelen bu eser "Huşu" adını taşıyor. Üzerinde tam 1 yıl yılmadan, yorulmadan çalışmış.

 ESERİM : 1 yıl geceli gündüzlü çalışarak kibrit çöpünden Galata kulesi maketini meydana getiren sanatçı Mehmet Ateş, hem mimarı hemde ustası olduğu kulesi ile övünüyor.

ÇALIŞMA : "Şimdiye kadar elimden 1 milyon pul geçti." diyen Feyzi Özbakır iğne ile kuyu kazma misali çalışıyor. Ama bu çalışması ile neler meydana getirmiş neler...

Allah Feyzi Özbakır ile Mehmet Ateş'e bol bol sabır versin. Versin ki onlarda rahatça çalışıp insanın gözlerini büyüleyen eserler meydana getirebilsin. Çünkü her ikisininde garip ve dünyada eşine rastlanmamış tutkuları var.
Dünya üstünde herkesin değişik birer merakı vardır. Kimi resim yapar kimisi ise koleksiyon. Ama Mehmet ve Feyzi beylerin tutkuları farklı. Biri posta pullarından tablolar, diğeri kibrit çöpünden harika eserler yaratmakta.
Feyzi bey 57 yaşında, tam 30 yıldır posta pullarından tablolar yapıyor. Öylesine tutkun ki bu işe, muteber bir mesleği olmasına rağmen onu çiğneyip kartvizitinde adının altına "Posta pullarından tablolar ressamı" diye yazdırmış.
Çalışma odasının bir köşesinde şimdiye kadar aldığı hediyeleri ve takdir mektuplarını toplamış. Aralarında müteveffa Amerikan Cumhurbaşkanı Eisenhower'ın da bir takdirnamesi var. Ayrıca üzerinde İran şahının altından arması bulunan bir gümüş sigara tabakası, eski Pakistan cumhurbaşkanı İskender Mirza'nın hediyesi gümüş bir kutu ve diğer takdirler bu köşeyi süslüyor. Feyzi Özbakır'a bir bakıma "Meşhurlar ressamı" unvanı verilebilir. Çünkü şimdiye kadar geçenlerde ölen Nasır'dan, Kennedy'den tutun, Eisenhower'a, Abraham Lincoln'e, Atatürk'e, Faysal'a, Menderes'e, Bayar'a, İran şahı, Süreyya ve Farah Diba'ya hatta Fatih Sultan Mehmet ve Ian Smith'e kadar bütün meşhur insanların posta pullarından resmini yapmış. Ama bir fark var. Resimlerine bakarak.
Mehmet Ateş'inde sanatçı arkadaşından pek farkı yok. O da boş zamanlarını değerlendirmek için kibrit çöpleriyle oynamaya kalkmış, sonra bir bakmış ki hakikaten güzel eserler meydana çıkıyor. Bu defa oyunu bir hırsa dönüşmüş ve şimdi herkesin hayranlıkla seyrettiği Galata kulesi ve çevresi maketi ortaya çıkmış.
Son söz, her iki sanatçıya başarılar ve sabırlar dileriz...1970