YILBAŞINDA SOFRANIZIN KRALI : HİNDİ DOLMASI.


YILBAŞINDA SOFRANIZIN KRALI
Yılbaşı gecelerinde ev sofralarından çoğunun değişmez bir misafiri vardır : Hindi. Yılbaşı gecesi sofranızın baş köşesini işgal edecek olan fırında pişmiş hindinin iştahla yenebilmesi için şu hususlara dikkat etmelisiniz :
Mutlaka dişi hindi alın. Hindinin iri olması pek makbul değildir. En lezzetli hindiler 3-5 kiloluk olanlardır. Böyle bir hindinin orta hararetli ateşte en iyi pişme süresi 3 saattir. Hindiyi fırına koymadan önce üzerini iyice yağlamayı hatta ince bir tabaka iç yağı ilavesini unutmayın. Ancak bir saat sonra iç yağını hindinin üzerinden alın.

HİNDİ DOLMASI
Hindinin içini doldurduktan sonra fırına vermek isterseniz şu tertipte bir iç pilav hazırlayabilirsiniz : 250 gram pirinç, 150 gram tereyağı ile kavrulur. Hindinin ciğeri katısı içine konur. 100 gram beyaz fıstık kavrulur, 100 gram kuş üzümü ile içe eklenir. Bir domates yada bir kaşık domates salçası, baharat, dereotu ilave edilir.
Bir ölçü harca iki ölçü su esasına göre su konup, pişirilen pilav hindinin içine doldurulur, açık yerleri dikilip fırına verilir...1970