Hayat'ın Tatlı Reçetesi : MEYVELİ PASTA.


Hayat'ın Tatlı Reçetesi : MEYVELİ PASTA
MALZEME : 4 yumurta, 1 su bardağı mısır unu, 1 su bardağı un, 1 çay kaşığı kabartma tozu, 1,5 su bardağı toz şeker, bir tutam tuz, yarım çay kaşığı vanilya, 1 çay kaşığı kadar tuz.
HAZIRLANIŞI : Pasta kabınızı yağlayıp unlayın. Yumurtaların sarılarını beyazından ayırın ve şeker, un, mısır ununu kabartma tozu ve tuzla karıştırın. Yumurtaların aklarını iyice katılaşıncaya kadar çırpın, sarılarını karıştırın, sonra un karışımını da ilave edin, suyla karıştırıp vanilya koyun. Bu malzemeyi pasta kabına boşaltın. (Kabın üçte ikisi dolmalı). Kalıbı orta hararetteki fırında 45-50 dakika pişirip soğumaya bırakın.
Şimdide gelin pastanın üst kısmını süsleyelim.
MALZEME : 15 dakika soğuk suda ıslatılıp kurutulmuş 12 yaprak jelatin, 250 gram yoğurt, 1 limonun suyu ve kabuğunun rendesi, 1 su bardağı şeker, 200 gram krema.
HAZIRLANIŞI : Jelatini buhar ateşinde eritip soğumasını bekleyin, limon rendesini, suyunu, şeker ve yoğurtla beraber erimiş jelatine katın. Kremayı da ekleyin. Soğumuş olan pastayı ortasından kesip araya bu malzemeyi koyduktan sonra üst kısmı düzeltin, pastanın üzerini ve yanlarını marmelatla güzelce sıvayın ve üzerini sevdiğiniz meyvelerle süsleyin. Kış mevsiminde meyve çeşidinin az olması sizi düşündürmesin. Konserve meyve kompostolarının taneleriyle pastanızın üzerini pekala süsleyebilirsiniz. Mesela şeftali, kayısı ve vişne gibi... Yan kısımlara badem ve fıstık taneleri de sokabilirsiniz...1970