Amedeo Modigliani & Jeanne Hebuterne


Ressam Modigliani ile Güzel Jeanne
Modigliani ve Eseri : Modigliani hayatının son 3 yılını saadet içinde geçirmesini sağlayan Jeanne Hebuterne'i model olarak kullanıp tablolarıyla ölümsüzleştirdi. Üstte Modigliani, altta Jeanne Hebuyterne'nin ressamın elinden çıkmış tablolarından birisi.
1917 yılında yağmurlu bir sonbahar akşamı Paris'te küçük bir lokantada karşılıklı masalara oturmuşlardı. Erkek 33 yaşında hastalıklı ve borç içindeydi ve ümitsizdi. Kız ise 19'unda ya var ya yoktu. Ümit ve hayat dolu bir akademi öğrencisiydi. Birbirlerinin varlığından habersiz yemeklerini yerlerken nasıl olduysa oldu ümitsiz erkeğin bakışları hayat dolu genç kızınkiyle birleşti. Böylece çağımızın ölümsüz aşklarından biri doğmuş oldu.
Gençlik günlerini geride bırakmış olan ümitsiz genç ressam Modigliani'den başkası değildi. 19 yaşındaki Jeanne Hebuterne, Modigliani'yi yeniden hayata kavuşturmak için elinden geleni yaptı. Ne yazık ki hastalıklar bu talihsiz ressamın yakasını bırakmadı. 1920 24 Ocak gecesi hayata gözlerini kapadı. Bir süre sonra da Jeanne beşinci kattan kendini atarak intihar etti. 1970 Hayat Dergisi.