SANATÇILARIN UNUTAMADIĞI UNUTULMAZ ROLLERİ : MÜCAP OFLUOĞLU


SANATÇILARIN UNUTAMADIĞI UNUTULMAZ ROLLERİ
MÜCAP OFLUOĞLU = İYİ YÜREKLİ SAKİNİ

12 yıl önce Garson Cannin'in "Çayhane" adlı oyununu oynamıştık. Amerikalılar çayhaneyi filme de almışlardı. Piyesi bizde küçük sahnede oynuyorduk. Orada Okinawa adasında Amerikalıların yanında çalışan bir Japon tercüman rolünü oynuyordum. Sakini idi adı. Sakini'yi bir filmde Marlon Brando canlandırmıştı. Saf, iyi niyetli, sağduyu sahibi, zeki ve sevimli bir adamdı Sakini.
Bu oyunda Amerikalı yazar Amerikalıların Okinawa'lıları sosyal yönden kaldırdırmak için giriştikleri safhaları eğlenceli bir üslupla anlatır. Eserin dramatik tarafını da Amerikalı yüzbaşının (Bu rolü Münir Özkul oynamıştı) yerli bir kıza aşık olması teşkil eder. Ama Amerikan kanunları bir Amerikalı subayın yerli bir kızla evlenmesini yasaklamıştır. Sakini bu aşka tercümanlık eder sevgililerin buluşmalarını ve görüşmelerini hep o sağlar. Sakini herkesin iyiliğini istediği için muhitinin sevgilisiydi. Sevimli bulduklarına candan bağlanan bir adamdı. Biz oyunda yer yer Japoncada konuşurduk. Bu tiyatroya değişik bir hava getirmiş ve eseri daha fazla sevmemize yol açmıştı.
12 yıl önce Çayhaneyi tam 174 defa oynamıştık. O günün şartlarına göre bir rekordu bu. Halk hem oyunu hemde Sakini'yi sevmişti. Ben 174 gün kalıbına girdiğim bu iyi yürekli Japon'u daima içimde yaşatırım. Bu bile bazen Sakini'nin kalıbına girerek arkadaşlarıma takıldığım olur...1970