"Laf Ebesi"


21.20 Yerli drama
Laf ebesi - İkinci bölüm
Yazan : Jack Peoplewell
Oynayan sanatçılar : Ekmel Hürol, Beyhan Hürol, Ali Hürol, Yalın Tolga, Gülyüz Tolga, Sezai Aydın, Ertan Savaşçı, Perihan Taş, Sibel Amaç.
Ekranı tekeline almaya başlayan yabancı dizilerin yükünü biraz hafifletmek isteyen TRT yerli yapımlara ağırlık vermeye başladı. Fakat ellerinde yeterli sayıda yapım olmadığı için her zaman olduğu gibi arşivin tozlu raflarından eski bantları çıkarmaya başladılar. Bu gece ikinci bölümünü izleyeceğimiz "Laf ebesi"de bunlardan biri. Dizi dört bölümden oluşuyor. Ankara devlet tiyatrosu sanatçılarının rol aldığı dizinin 1975 yılının ağustos ayında yayınlandığını birçoğumuz anımsayabiliriz. Dizinin asıl ilginç yönü sanatçı ailelerin bir araya gelmiş olması. Hürol ailesinden üç kişi Tolga ailesinden iki kişi dizide rolleri paylaşıyorlar.
Geçtiğimiz hafta başlayan polisiye komedinin ilk bölümünde bay Marshall'ın bürosunda bir cinayet işlenmişti. Olayın tek görgü tanığı bayan Paper'di. Temizlikçi kadın olayı polise duyurarak insanlık görevini yerine getirmişti. Bu gece izleyeceğimiz bölümde gelen polis müfettişi bizim "Laf ebesi"nin eski bir flörtü çıkınca ortalık bayram yerine döner. Bu arada cesette bir görünüp bir kayboldukça ortalık iyice karışır. Bayan Paper'in de soluk almadan konuşması diziyi iyice hareketlendirir. 1980