Bizden Haberler 1962 Ses Dergisi.


BİZDEN HABERLER

Cavidan Dora eskiden Beşiktaşlıydı. Geçen yılın sonunda açıklamadığı bir sebepten dolayı Altay'a transfer oluverdi. İstanbul'un siyah-beyazlı takımından İzmir'in aynı renk forma giyen kulübüne geçmişti. Üstelik Altay'a uğurluda gelmişti. Yeni takımı ligin ilk devresini 2. olarak bitirdi.
* Nisan ayında Avustralya'da yapılacak Melbourn film festivaline BEYA firması çağrıldı. Festivalde hem geçen yıl Berlin'e gönderilen "Kırık çanaklar" ile bu yıl çevrilen filmlerden biri, belkide "Yılanların öcü" gösterilecek.
* Orhan Günşiray ile Atıf Yılmaz "Cengizhan'ın hazineleri" adlı romanı renkli olarak filme çekmek istiyorlar. Bunun için İngiltere'deki film laboratuvarları ile temasa geçtiler... Halide Edip Adıvar'ın ünlü romanı "Sinekli bakkal"ı da başka bir firma filme aktaracak !...
* Ayhan Işık bu yıl altı firmaya 10 film yapacak. Her filmde bir ay çalışacağı hesaplanırsa iki ayı boş kalıyor... Onları da doldur mu bir yılın hesabını kapayacak. Bu yıl bir film için 30.000 lira aldığına göre 1962'de eline 360.000 lira geçecek. Ayhan'ın günlük kazancı ortalama olarak bin liraya geliyor.
* "Güneş doğmasın" filminin senaryosunu üç kişi yazmıştı : Halit Refiğ, Memduh Ün ve Orhan Elmas... Şimdi filminin rejisörleri de üçleşti : Memduh ün filmin yarısını bitirmişti ki hastalandı. İkinci yarıya Halit Refiğ başladı. Ama onunda işi çıkınca reji Lütfi Akad'a devredildi...1962