Düldül ile Devrialem


DÜLDÜL'LE DEVRİALEM (Beş İngiliz'in garip bir otomobille çıktıkları dünya turu 2 yıl sürecek)

TREN GİBİ : İpsala hudut kapısından İstanbul'a dört günde gelebilen "düldül" bacasından dumanlar savurarak yol alıyor...
MERAKLILAR : Yol üzerinde durup su ikmali yapan buharlı otomobili görenler merakla onu inceliyorlar.

Yarım yüzyıl öncesinin buharlı silindirini 140.000 lira sarf ederek otomobil şekline sokan sivri akıllı 5 İngiliz genci geçen yıl Ekim ayında Londra'dan yola çıktıktan tam dokuz ay sonra Türkiye'ye gelebildiler. Önündeki bacasından kara dumanlar çıkararak saatte topu topu 20 km yol alabilen bu garip otomobili görenler hayretler içinde kaldılar. Öyle ya, buna binmektense yaya yürümek evlaydı. Hele böyle külüstür bir araca bir Cadillac parası yatırmak ise akıllı işi değildi.
İstanbul'dan hareket ettikten sonra Ankara, Erzurum, İran, Afganistan, Avustralya, Amerika ve Kanada üzerinden İngiltere'ye dönecek olan beş İngiliz gencinin dünya turu tam 2 yıl sürecek. Ve bu arada düldülün beş yolcusundan biri olan gazeteci Michael Listbrain, ünlü Amerikan dergisi "Life" için röportajlar hazırlayacak 1970.

BEŞ MACERAPEREST

Garip otomobilleriyle dünya turuna çıkan beş kişilik İngiliz ekibi şu gençlerden kurulu : Şoför koltuğundaki David Trussel mühendis, adaşı David Young (soldaki) plastikçi, Michael Listbrain gazeteci.
Yanlarındaki genç kızlardan Carol Heaney ressam (sağdaki), Beryl Withers sekreter. Maceracı grup güle oynaya yola devam ediyor..