James Dean Hala Yaşıyor !


JAMES DEAN HALA YAŞIYOR !
Geçenlerde Warren Beatty "Bütün talihsizliğim James Dean'in ölümünün üzerinden fazla bir zaman geçmeden beyaz perdeye atılmış olmamdır." şeklinde bir söz etti. Sadece o değil, son zamanlarda Amerikanın en yakışıklı yıldızları arasına giren Sean Flynn'de bir türlü şöhrete erişememesine sebep olarak Amerika'da James Dean modasının devam etmesini göstermekte.
Yalnız Amerika'da değil Avrupa'da da durum pek farklı değil. Sacha Distel'in şarkıları, Johnny Hallyday'in gitarıyla twist yapması belki gençliği bir an coşturmaya yetiyor ama gençlik James'i unutamıyor. Gençlik onun gibi konuşmaya özeniyor, onun gibi meşin ceket giyerek dolaşıyor, onun hal ve tavırlarını taklit ediyor.
Şu son birkaç yıl içinde Hollywood belli başlı şöhretlerinden birkaçını birden kaybetti. Humphrey Bogart, Tyrone Power, Errol Flynn, Clark Gable ve nihayet Gary Cooper... Bunların hepside salonları dolduran binlerce kişiyi peşinden sürükleyen sanatçılardı ve dünya çapında şöhrete erişmişlerdi. İsimlerinin bir afişte yer alması dahi o filmin tutacağına bir işaretti. Fakat öldükleri zaman adları ancak birkaç hafta ağızlarda dolaştı ve sonrasında her şey karanlığa gömüldü.
Ama James Dean öyle olmadı. Öldüğünde 24 yaşında bir gençti ve topu topu üç film çevirmişti. James'i keşfeden Elia Kazan "Sinema tarihinde onun gibi bir kabiliyete ender rastlanır..." demektedir...1962 Ses Dergisi.