Glenn Ford 1980 "Hediye"


"HEDİYE"
Baş rolünü Glenn Ford'un oynadığı bu televizyon filmi hem eğitici, hem öğretici. Anne-babalar kadar kadar gençlerinde "Hediye"den hoşlanacaklarını sanıyoruz.
Oynayanlar : Glenn Ford, Julie Harris, Gary Franko.
Yönetmen : Julie Harris
Oyun süresi : 120 dakika

Paramount televizyon stüdyolarında gerçekleştirilen bu televizyon filminin yönetmenliğini başarılı sinema ve tiyatro oyuncusu Julie Harris üstlendi. Ünlü gazeteci ve senaryo yazarı Pete Hamill'i üne kavuşturan "Hediye" adlı romanından alınan televizyon filminin senaryosunu da Pete Hamill hazırladı. Bu nedenle de senaryoda romanın özüne sadık kalınması sağlandı ve romanı okuyanlar ekranda filmi izlerken düş kırıklığına uğramadılar. Yetişkin çocuk sahibi ailelerin özellikle izlemeleri gereken bu filmi gençlerinde beğeneceğini umuyoruz.
Öyküsünün sürükleyiciliğinin yanı sıra filmin gençler ve ana-babalar içinde öğretici, eğitici nitelik taşıdığını hatırlatmakta yarar görüyoruz. Genç kuşaklarla, anne ve babalar arasındaki uçurumu kapatmanın sanıldığı kadar güç olmadığını bu film kanıtlıyor.
Filmin hikayesine gelecek olursak : Peter Devlin yoksul bir işçi ailesinin oğludur. Kore savaşına katılmıştır. Noel tatilinde evine döndüğü zaman kız arkadaşının bir başka erkekle nişanlandığını öğrenir. Devlin, yıkılmıştır... Kathleen'in varlıklı bir aileye gelin gitmesi, Devlin'in kendi ailesine düşman kesilmesine neden olur. Babasının sakat ve işsiz olmasını kendi mutsuzluğundan sorumlu tutar. Küçük kardeşi Teddy'nin arkadaşıyla birlikte bir benzin istasyonunu soymaya hazırlandığını öğrenen Devlin, son anda kardeşine engel olur. Daha sonra babasıyla hesaplaşmak için onun devam ettiği meyhaneye uğrar. Babasının yıllar önce ünlü bir futbolcu olduğunu ve bir kaza sonucu bacağını kaybedince düşlerinin bir anda yok olduğunu öğrenir. Baba-oğul ilk defa birbirleriyle yakınlaşmaya başlamışlardır...1980