Sabıkalılar Dikkat ! Ceki ile Baron geliyor !...


SABIKALILAR DİKKAT !
CEKİ İLE BARON GELİYOR...
Dikilince insan boyunu geçen köpekler İstanbul bıçkınları arasında panik yarattı. Ceki ve Baron polis ekiplerinin ayrılmaz birer elemanı oldular. Gece kontrollerinde her yere dalıp suçluları meydana çıkarıyorlar.

KOKU TALİMİ : Koku alma uzmanı Salih Cengizhan sağına Cek'yi soluna Baron'u almış talim yaptırıyor. Henüz altışar aylık olan korkunç yüzlü polis köpekleri kokladıkları cismi az sonra gizlendiği yerden bulup çıkaracaklar. 

Polis arabası şehrin kenar semtlerindeki mimlenmiş kahvelerden birine doğru yol alıyordu. Çamurlu yollarda sarsıla sarsıla ilerleyen araba az sonra içi sigara dumanından göz gözü görmeyen bir kahvehanenin önünde durdu. Ekip memurlarının ilk işi bir kenarda uslu uslu bekleyen Ceki ile Baron'a küçük bir esrar plakası koklatmak oldu. Sonra köpekler arabadan indirildiler ve kahvenin içine salındılar.
Yetiştiricisi Salih Cengizhan'ın "aport" emriyle kuyruklarını kamçı gibi sağa sola sallayarak kahveye dalan Ceki ile Baron bir anda müşteriler arasında telaş yarattı. Masalarda oyun oynayanlar hemen yerlerinden kalkıp duvar diplerine çekildiler. Polislerin "kımıldamayın" ihtarına hiç hacet yoktu. Değil kıpırdamak, can korkusu kimsede bet beniz bırakmamıştı.
İstanbul ekipler amirliğinin emrindeki iki polis köpeği herkesi tek tek kokladı. Salonu en ücra noktasına kadar taradılar, toprağı eşelediler. Şansı varmış kahvedekilerin, bereket temiz çıktılar.
Ekipler amiri Engin Giray, Ceki ile Baron'un meziyetlerini şöyle sıralıyor :
- Köpeklerin esrar arama, kavgacıları ayırma, silah çeken bir insanın üzerine 10 metreden atılma, 50 km hızla koşarak 1,5 ton güçle çarpma, suçluların kaçtığı arabayı bulma gibi özellikleri var. Daha sonra görevleri değişecek ve yine koku ile suç işledikten sonra kaçanları bulmaya başlayacaklar. İyi yetişmiş bir köpek olayın üzerinden 24 saat sonra kendisine koklatılan düğme, mendil gibi herhangi bir eşya vasıtasıyla suçluyu bulabilmektedir.
Köpek insanların en yakın dostu. Ama insanlara düşmanlık edene köpekte düşman oluyor. En yakın örneği de Ceki ile Baron....
Aramalarda bütün iş Ceki ile Baron'da. Polislere kelepçe vurmak kalıyor...1970