"BAŞKAN DEĞİL, ARTİST !..."


"BAŞKAN DEĞİL, ARTİST !..."
(PAT NIXON : Başkanın eşi, Miami'de kocasının resmi önünde konuşurken eski artist yeni vali Ronald Reagan (beyazlı) oradaydı.)
Hollywood'un şöhretlerine çehre değiştirten ünlü makyaj ustalarının hepsi oradaydı ve ellerinde fırçalar, önlerinde çeşit çeşit makyaj malzemeleri soluk bile almadan çalışıyorlardı.
Salonun bir film stüdyosunun çekim odasından kalır yeri yoktu. Lambaların kordonlarına takılıp da düşmemek için gayet dikkatli olmak gerekiyordu. Köşelere dev kameralar yerleştirilmişti. Kalabalığın gürültüsü arasında boyuna "Motor-ışık-başa-dur" gibi sözler duyuluyordu. Ve bütün bu gürültü patırtı arasında sahnenin baş aktörü de eline bir kağıt almış söyleyeceği sözleri son bir defa gözden geçiriyordu. Makyajcılar, berberler etrafını sarmışlar, kameralar ona çevrilmeden önce her şeyin mükemmel olup olmadığına bakıyorlar, son rötuşları yapıyorlardı. Nihayet kalabalık dağıldı. Kameralar hazırlandı, çekime başlandı.
Amerika'da Cumhuriyetçi partinin adayı başkan Richard Nixon partisinin Miami kongresinde resmen aday seçildikten sonra ilk defa televizyon karşısına böyle çıktı. İşte... Değme artistlerden daha itinalı giyindi, daha iyi konuştu ve dolayısıyla da rolünü çok iyi becerdi. Hele genç cumhuriyetçilerin düzenlediği toplantı dahada canlı oldu. Ünlü zenci şarkıcı ve komedi artisti Sammy Davis Jr. başkanı tanıtınca Nixon gençleri öyle zarif selamlayıp, o kadar iğneli sözlerle konuştu ki, salon alkıştan inledi... Bir ara sessizlik olunca genç bir kızın sesi duyuldu :
- Ne şeker adam... Başkan değil artist sanki...1972