Necla Tekinel


KADINLAR YOKLAMADA BAŞARILI OLAMIYOR !
NECLA TEKİNEL : İstanbul milletvekili olarak 1957'de meclise girdi.

Yassıada duruşmalarını hatırlayanlar Demokrat parti milletvekilleri kadrosu arasında ismi geçen Necla Tekinel'i de unutmamış olacaklardır. Şu anda avukatlık yapmakta bulunan Necla Tekinel 1946 yılından itibaren Demokrat Parti saflarında çalışmaya başlamış, ocak idare heyeti üyeliği, ocak başkanlığı, ilçe idare heyeti üyeliği, ilçe sekreterliği, ilçe başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, belediye encümen üyeliği gibi çeşitli görevlerden sonra 1957 seçimlerinde Demokrat Parti İstanbul milletvekili olarak meclise girmişti.
Milletvekilliği sırasında adliye encümeni üyeliğinde ve diğer bazı encümenlerde bulundu ve özellikle İstanbul belediyesi ile ilgili meselelerde geniş çalışmalar yaptı.
Tekinel'e göre bir hakkı kadında, erkekte arayabilir. Tıpkı erkekler gibi mücadele içine girerlerse başarıya ulaşabilirler. Bu arada erkeklerinde kadını ciddiye almaları gerekir. Ve kadınlar daha hassas hareket ederlerse siyasette mutlaka tesirli olurlar.
Avukat Tekinel kadın parlamenterlerin azalışı gerçeğini ise şu sebeplere bağlıyor :
- Kadın milletvekilleri adedinin az oluşunun kontenjandan az konulmalarından doğduğu kanaatindeyim. Zira hanımlar yoklamalarda pek muvaffak olamıyorlar. Gerçi teşkilatta görev alıyorlar ama erkekler gibi mücadele edemiyorlar. Bu seviyeye geldikleri zaman seçilme şansları da olur. Ben şahsen kontenjan yoluyla, yani tayinle seçilmeyi tasvip etmiyorum...