1963 Türkiye Güzeli Gülseren Esen.


İstanbul'da : Gülseren Esen geçen yaz yapılan Türkiye güzellik kraliçesi seçiminde 1963 Türkiye güzeli seçilmişti. Bu onun en sevinçli günüydü. Yukarıdaki ufak resimde Türkiye güzeli 14 yaşında iken Beşiktaş ortaokulunda son sınıfta talebe formasıyla görülüyor.  

Evinde : Gülseren Esen güzellik yarışmasına katılmakta çok büyük rolü olan film artisti ablası Nilgün Esen ile birlikte. İki kardeş karar vermişler : Bayan Nilgün Türkiye'de, Gülseren Esen Amerika'da sinema dünyasında meşhur olmak şöhret yapmak istiyorlar. En çok beğendikleri artistler Marilyn Monroe ve Kim Novak.

Hollywood'da : Gülseren Esen aktör Audy Murphy ile birlikte Metro Goldwyn Mayer şirketi adına deneme filmleri çevirdi. Bu filmler çok beğenildi. İkinci dünya savaşından sonra cesur asker Audy Murphy Amerika'da milli kahraman ilan edilmişti.Ondan sonra kovboy filmleri çevirmeye başlayan Audy Murphy büyük şöhret yaptı. Birlikte çevirdiği filmlerde Gülseren Esen'e kovboyun sevgilisi rolü verilmişti. 

Kaliforniya'da : Bir artistler müzesi vardır. Bu müzede bütün artistlerin mumyaları bulunur. Gülseren Esen müzeyi dolaştı. Nihayet en çok sevdiği artist Marilyn Monroe'yu buldu. Onun bal mumu heykeli yanında fotoğraf çektirdi...1963