Refik Fersan.


Refik Fersan
1894 senesinde Şehzadebaşı'nda dünyaya gelmiş bestekar, tanburi, lavtacı. Bestekar ve okuyucu Hafız Mehmed Şemsettin efendi'nin oğludur. İlk musiki derslerini aldığı babasının vefatından sonra İkinci Abdülhamid'in Mabeyncilerinden olan eniştesi Faik bey'in Bebek'te bulunan yalısında büyüdü. Bu yalıda her hafta düzenlenen ve Tanburi Cemil bey, Levon Hancıyan, Enderuni Hafız Hüsnü bey, Lavtacı Andon, Rahmi bey, Lemi Atlı, Neyzen Aziz dede gibi üstatların yer aldığı fasıllar arasında büyüdü.
İlk olarak ud ile çalışmaya başladı. 1905'te Tanburi Cemil bey'den tanbur dersleri almaya başladı ve bu dersler 7 yıl sürdü. Bu süreçte Levon Hancıyan'ın da kendisine oldukça yardımı oldu.
Bir süre Robert kolejinde okudu fakat Mekteb-i Sultani (Galatasaray lisesi)'den mezun oldu. 1912'de ailesiyle Mısır'a oradan da 1913'de İsviçre'ye gitti. Teyzesinin kızı olan bestekar ve kemençeci Fahire hanım ile Cenevre'de evlendi. 4 yıl kaldığı İsviçre'de kimya eğitimi aldı ve batı musikisi üzerine çalışmalarda bulundu. 1917'de İstanbul'a döndüğünde Darülelhan hocalığına getirildi.
Sanatçı 13 Haziran 1965'de İstanbul'da vefat etti.