Viyana 1958


Minareli Kilise
Güzel Viyana, Kanuni Sultan Süleyman'ın ve alelumum Türklerin hatıraları ile doludur. Mesela St. Stephen Katedralinin uzun kulesi günlerce kanuni ordularını seyretmişti. Hatıralar o kadar çoktur ki birisi Karlskirche'yi mimar Davut ağanın yaptığını iddia etse insanın kolaylıkla inanacağı gelir.

Kahvehaneleriyle meşhur olan bu şehir, insanın şöyle oturup kitabını, gazetesini okuyacağı sakin, şairane köşelerle doludur. Viyanalılar da bunlardan istifade etmeyi bilirler. İşte bir açık hava kahvesinde güneşlenen Viyanalı bir genç kız.  

Eski Sokak
2. Dünya harbinin korkunç bombardımanları Viyana sokaklarının şiirini, güzelliğini ortadan kaldıramamıştır. Gene her tarafta ağır başlı bir mimarinin şaheserlerini görebilirsiniz. Her köşe başında bir heykele rastlıyorsunuz. Bazen bir sokağı heykellerin ve suyun arasından seyretmek mümkündür. 

Fiaker
Viyana sokaklarında gördüğünüz beyaz, pembe çiçeklerle süslü faytonları gelin arabası zannedersiniz. Fakat bunlara binmek için ne gelin ne de güvey olmaya lüzum yoktur. Fiaker denen bu arabalar Viyanalıların gündelik nakil vasıtalarıdır.

Mariahilferstrasse
İşte Viyana'nın en meşhur caddesi üzerinde dolaşıyorsunuz. Mariahilferstrasse'nin tam ortasında camdan kulübesi içindeki işaret memuru yayaları bir kaldırımdan ötekine geçiriyor. İşaret memurlarının sokak seviyesinden yüksekteki bu cam kutularına bütün şehirde rastlayabilirsiniz. Yukarıdaki resim ise sokakta bir alışveriş sahnesini gösteriyor. Viyanalı kadın gündelik alışverişini kendisi yapmaktan pek hoşlanır.
1958 Hayat dergisi
Yazan : Hikmet Feridun Es
Fotoğraflar : Semiha Es