Hitit dönemi Cinsel güçsüzlüğe karşı büyü.


İstanbul arkeoloji müzesi Hattusa (Boğazköy) çivi yazılı belgeler bölümünde yer alan nadide bir eser. "Cinsel güçsüzlüğe karşı büyü" yazıtı.
Üstte görülen yazıtın açıklaması şu şekilde :
Bazı Örnekler :
Eğer bir erkeğin cinsel gücü nisannu ayında tükenirse; Bir keklik yakala, kanatlarını yol, boğazını kopar ve onu yassılaştır. Üzerine tuz serperek kurut, dağ bitkisi dadanu otu ile birlikte ez. Bira ile içmesi için ona ver ! Sonra o adam cinsel güce kavuşacaktır.
Eğer öyle ise; Erkek kekliğin penisini, bir boğanın salyasını, bir koyunun salyasını, bir keçinin salyasını su içinde karıştırarak ona ver ! Ve sonra sarılmış kuyruk kılını ve koyunun apış arasından alınmış yünü kalçasına koy ! O cinsel güce kavuşacaktır...
Kil
Hattusa (Boğazköy)
Hitit imparatorluk dönemi İ. Ö. 13. yüzyıl
Akatça
İncantation against impotence
Some examples : İf a man's potgncy comes to end in the month of nisannu, you catch a male partridge, you pluck its wings, strangle it and flatter salt on it; you pound it up together with mountain dadanu plant ! You give it to him to drink in beer and then that man will get potency..
İf ditto : The penis of male partridge, the saliva of a bull with an erection, the saliva of a sheep with an erection, the saliva of a goat with an erection. You give him to drink in water; Then wrap up in hair from the tail and wool from the perineum of a sheep and put it at his thigh and then he will get potency...
Hattusa Bogazkoy Cuneiform tablets
Istanbul archaeological museums