Yahya Kemal Beyatlı ve Park Otel


Yahya Kemal Beyatlı
Hayatının son 19 senesinde Park otelin küçük bir odası onun evi oldu. Bu odada ömür sürdü, gene bu odada şiirlerini yazdı. Size büyük şairin günlük hayatını, bunun mühim bir parçası olan bu odanın dekorunu sunmaktayız.
Yahya Kemal'in Park otel odasında çekilen yukarıdaki fotoğrafı şairin son resimlerinden birisidir. Bu dahi sanatçı en alt fotoğrafta cenazesi eller üstünde toprağa verilinceye kadar, topu topu 10 m2'lik küçücük odada mütevazi bir şekilde yaşadı. Bu odada şimdi yıllar yılı üzerine oturarak batan güneşin Üsküdar'daki aksini seyrettiği hasır koltuğu (alt foto) ve geride bıraktığı kitapları ile birkaç giyim eşyası kalmıştır. 


Şairin şahsi şapkaları ve seyahatlerinde kullandığı bavulları.

Artık boş kalacak
Beyatlı tam 19 yıl bu yatakta yatmıştı. Gece yarısı birkaç kez uyanır, saati masanın üzerinde durduğu halde Dursun'a "saat kaç ?" diye sorar ve maden suyu isterdi. Her gece 24.00'de yatağına girer ve sağına dönerek uyurdu.  

15 yılın hatırası
Yahya Kemal Beyatlı tam 19 yıl Park otel'in 165 numaralı odasında yaşamıştı. Son 15 yılda kendisine hizmet eden Dursun, ölümünden sonra bu büyük insanı kaybetmenin acısı ile dolabı düzeltirken görülmektedir.